Będzie to już kolejne tego rodzaju wydarzenie w gminie Rogowo. W 2019 roku w Charszewie zostało zorganizowane wesele dobrzyńskie. Aktorzy przedstawili wówczas wesele według konkretnego scenariusza, z uwzględnieniem dawnych obyczajów. Pokazali np. scenki zmówin, tańce ludowe, przywitanie chlebem i solą. Była też zabawa weselna z tradycyjnymi potrawami na stołach.
Teraz członkinie i członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Pręczkach spróbują odwzorować dobrzyńskie chrzciny. Projekt, na który KGW pozyskało mikrodotację (5000 zł) z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO składa się z kilku elementów.
– Najważniejszym założeniem jest zorganizowanie inscenizacji chrzcin dobrzyńskich i innych obyczajów. Jednak, aby jak najlepiej przygotować to wydarzenie, uczestnicy wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce - Oddział Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, gdzie zobaczą m.in. jak dawniej wyglądały zagrody i ich wyposażenie, jakie zajęcia wykonywali mieszkańcy tradycyjnej wsi – informuje Urząd Gminy Rogowo.
Zaplanowano ponadto udział grupy w warsztatach dotyczących obyczajowości, mowy i słownictwa, prowadzonych przez pracownika Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie oraz w warsztatach śpiewu, podczas których uczestnicy zostaną przygotowani przez instruktora do wykonania utworów ludowych podczas chrzcin.
Kolejnym elementem projektu są warsztaty kulinarne, organizowane w świetlicy wiejskiej w Pręczkach. Społecznicy z KGW pod okiem kucharza przygotują m.in. pierogi z farszem z kaczki, pierogi ziemniaczane, upieką chleb, a także ugotują czerninę.
Dobrzyńskie chrzciny są zaplanowane na 15 sierpnia, przy świetlicy wiejskiej w Pręczkach. Aktorzy z gminy Rogowo zaprezentują kilka scenek. Odpowiedni klimat zapewnią: udowa scenografia, historyczny kostiumy i przyśpiewki, wykonywane przez zgromadzonych i przygrywającego na akordeonie biesiadnika. Impreza zakończy się wiejską zabawą.
