Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawód lekarz - fakty i mity

Gabriela Jabłońska; TIK; fot. sxc Sedlak & Sedlak
Lekarz jest na 5. miejscu w hierarchii prestiżu zawodów
Lekarz jest na 5. miejscu w hierarchii prestiżu zawodów
Lekarze diagnozują i leczą choroby oraz im zapobiegają. Do wykonywania zawodu doktora potrzeba nie tylko dużej wiedzy i umiejętności, ale również „twardej skóry”. Lekarzy w szpitalach często się podziwia, a w mediach (głównie internecie) krytykuje.

Poważanie i sława to jedna strona medalu. Pod zawodem tym kryją się odpowiedzialność i codzienny strach o ludzkie życie. Mimo to chętnych do wykonywania zawodu nie brakuje. Wszystko za sprawą prestiżu i dobrych zarobków.

Przeczytaj: Kujawsko-Pomorska Lista Płac 2010. Część 1: zarobki w służbie zdrowia (raport specjalny)

Jak wynika z badań CBOS-u z 2009 roku, lekarz znalazł się na 5. miejscu w hierarchii prestiżu zawodów. Dużym poważaniem darzyło go 73 procent Polaków. Lepszy wynik uzyskali jedynie profesor uniwersytetu, strażak, górnik oraz pielęgniarka. Z kolei płace lekarzy znacznie przewyższają zarobki przeciętnego Kowalskiego. W 2010 roku mediana wynagrodzeń na tym stanowisku ukształtowała się na poziomie 4 000 PLN brutto – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Trzeba jednak zaznaczyć, że większość medyków decyduje się na dorabianie. Nie dziwią więc zarobki rzędu 25 tysięcy złotych miesięcznie.

Czytaj też: Lekarze nabiją nas teraz na kasę

Zawód ten wymaga ukończenia studiów w zakresie medycyny ogólnej. Oferuje je 11 uczelni w naszym kraju. Placówki te ulokowane są w Białymstoku (Akademia Medyczna), Bydgoszczy (Akademia Medyczna), Gdańsku (Akademia Medyczna), Katowicach (Śląska Akademia Medyczna), Krakowie (Collegium Medicum UJ), Lublinie (Akademia Medyczna), Łodzi (Uniwersytet Medyczny), Poznaniu (Akademia Medyczna), Szczecinie (Pomorska Akademia Medyczna), Warszawie (Akademia Medyczna) oraz we Wrocławiu (Akademia Medyczna).

Główny Urząd Statystyczny podaje dane na temat studentów kierunków medycznych tj. analityki medycznej, farmacji, kierunku lekarskiego, pielęgniarstwa, kierunku lekarsko-dentystycznego, położnictwa, elektroradiologii, fizjoterapii, ratownictwa medycznego, zdrowia publicznego, technik dentystycznych, dietetyki, higieny dentystycznej.

W 2010 roku kierunki medyczne (w tym lekarski) studiowało łącznie 133,2 tys. osób (co 14. żak w Polsce). Najwięcej z nich kształciło się w czterech województwach: mazowieckim, śląskim i wielkopolskim.

Studenci kierunków medycznych w poszczególnych województwach Polski w 2010 roku

Liczba uczących się na kierunkach medycznych w latach 2000-2010 wzrosła z 37,7 tysięcy osób do 133,2 tysięcy, czyli 3,5-krotnie!

Posiadanie dyplomu lekarza stanowi podstawę do uzyskania ograniczonego prawa wykonywania zawodu. Kolejnym etapem edukacji jest odbycie 13-miesięcznego stażu podyplomowego. O przyjęciu na staż decyduje stałe miejsce zamieszkania, średnia ze studiów, liczba miejsc stażowych w danej placówce. Po odbyciu stażu absolwent przystępuje do Lekarskiego Egzaminu Państwowego (LEP). Od 2008 roku jest możliwe zdawanie tego egzaminu jeszcze w trakcie stażu, jednak warunkiem koniecznym jest posiadanie ograniczonego prawa wykonywania zawodu. Uzyskanie pozytywnego wyniku oznacza zdobycie pełni praw.

Młody lekarz staje wtedy przed kolejną drogą edukacyjną – drogą do specjalizacji. Zgodnie z ustaleniami Ministerstwa Zdrowia, można ją rozpocząć na kilka sposobów. Najpopularniejszym z nich jest rezydentura. Polega na odbywaniu specjalizacji na podstawie umowy o pracę (w pełnym wymiarze czasu pracy) zawartej z jednostką organizacyjną prowadzącą specjalizację na czas określony. Zdobyte kwalifikacje potwierdza Państwowy Egzamin Specjalizacyjny (PES), który musi być zdany na co najmniej 60 procent punktów.

Wynika z tego, że droga do zostania lekarzem do prostych nie należy. Studia wyższe (6 lat), staż (1 rok), specjalizacja (w zależności od dziedziny 5/6 lat) – łącznie 12/13 lat zdobywania kwalifikacji.

Przeczytaj również: Warunki kredytu. Czy lekarz, prawnik i sklepikarz mogą liczyć na identyczne oferty?

W lipcu 2011 roku liczba czynnych zawodowo lekarzy (z wyłączeniem lekarzy dentystów) wyniosła 121,4 tys. – wynika ze statystyk Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL). Najwięcej z nich, bo 20,7 tysięcy, pełniło służbę medyczną w województwie mazowieckim. Bogate w medyków okazało się również województwo śląskie (15,2 tysięcy) oraz małopolskie (11,1 tysięcy). W województwie kujawsko-pomorskim czynnych zawodowo lekarzy jest ponad pięć tysięcy.

Dobrym wskaźnikiem obrazującym rozwój medycyny w danym regionie jest liczba lekarzy przypadająca na 1 000 mieszkańców. W takim zestawieniu najgorzej wypadają cztery województwa: warmińsko-mazurskie, podkarpackie, opolskie oraz lubuskie, gdzie na 1 000 mieszkańców przypadło zaledwie 2 medyków.

Czytaj: Koniec papierowych recept. Będzie większa kontrola przy zakupie leków

Jak prezentuje się struktura wiekowa kadry medycznej w Polsce? 39 procent lekarzy (48,3 tysięcy) to osoby w średnim wieku, 41-55 lat. Wraz z upływem lat liczba czynnych zawodowo lekarzy wykrusza się. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż medycy bardzo często pracują po przekroczeniu wieku emerytalnego.

Choroby wewnętrzne, pediatria, medycyna ogólna – to najpopularniejsze specjalizacje lekarskie w naszym kraju. W 2011 roku liczba lekarzy mogąca poszczycić się kwalifikacjami w tym zakresie wyniosła odpowiednio 27,8 tysięcy, 14,7 tysięcy, 10,2 tysięcy.

Przeczytaj również: Zaglądamy do portfeli lekarzy. Czy naprawdę tak dobrze im się powodzi?

Specjalizacjami bardzo rzadkimi o niewielkiej liczbie specjalistów są: neuropatologia, urologia dziecięca, kardiologia dziecięca czy genetyka kliniczna.

Wokół kwestii zatrudnienia lekarzy narosło wiele mitów i kontrowersji. Stało się to za sprawą różnorodności i niekompatybilności podawanych statystyk. Różnorodność polega na operowaniu wieloma wskaźnikami.

 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska