
Październik i listopad to czas zrzucania poroży przez sarny i łosie. Wielu zbieraczy wybiera się do lasów na poszukiwania, ponieważ poroże to cenne znalezisko a zbieranie takich trofeów jest legalne, jak zbieranie grzybów czy jagód - informują Lasy Państwowe. Jak i gdzie wolno zbierać poroże? Czytaj więcej >>>>>

Kiedy następuje zrzut poroża? Terminy zależą od gatunku:
- jelenie - zrzut poroża od lutego do kwietnia,
- łosie - zrzut poroża od października do marca,
- sarny - zrzut poroża od października do listopada,
- daniele - zrzut poroża od kwietnia do maja.

Zbieranie poroży i jego sprzedaż są w Polsce legalne, podobnie jak jesienne grzybobranie, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości - ostrzegają Lasów Państwowe.

Znalezione w lesie poroże (nie rogi!) można zachować. Nie wolno natomiast tropić zwierzyny, polować, płoszyć czy niepokoić. Ludzie płoszą ją, aby ta, uciekając w panice, pozbywała się poroży. Leśnicy znają przypadki płoszenie jeleni petardami i pogoń za nimi quadami. Spłoszone zwierzęta często wbiegają na drogi, a wtedy nie jest trudno o wypadek.