https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zboża i łąki zaschły. Rolnicy oczekują pomocy, ale warunki nie pozwalają

Lucyna Talaśka-Klich
Agata Wodzień
Rolnicy ucieszyli się z szansy na finansowe wsparcie po suszy. Gdy sprawdzili warunki udzielenia pomocy, okazało się, że nie wszyscy spełnią wymogi.

 

- Chcę skorzystać z pomocy finansowej dla rolników, którzy ponieśli straty w 2016 roku  z powodu gradu, huraganu, deszczu nawalnego lub suszy, ale w mojej gminie komisja nie pracowała - mówi Grzegorz Drewczyński, rolnik ze Świekatowa, pow. świecki. - Nie mam protokołu z szacowania strat! 

 

- Zaproponowaliśmy powołanie komisji, ale wojewoda odpowiedział, że w naszej gminie nie ma to uzasadnienia. Powołał się na dane IUNG-u w Puławach - mówi Marek Topoliński, wójt Świekatowa. - Susza u nas wystąpiła, ale system jej monitorowania  jest wciąż kiepski.

 

Inny rolnik mówi, że klęska suszy dotknęła jego łąki, która zamieniła się w istną pustynię: - Ruń zaschła i brak odrostu, nie było co kosić. Rzeka obok łąki też wyschła. To już drugi rok suszy, na dodatek z bezśnieżną zimą.  

 

Zdaniem rolnika Klimatyczny Bilans Wodny tego nie ujmuje „tylko bilansuje wodę od zera”. - To bez sensu! - uważa. - Wielu poszkodowanych nie spełni warunków i nie otrzyma pomocy.

 

„Działania Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy są realizowane zgodnie ze ściśle obowiązującymi procedurami szacowania strat w rolnictwie powstałymi w wyniku ujemnych zjawisk atmosferycznych (...) - wyjaśnia Adrian Mól, rzecznik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. 

 

Rzecznik dodał, że wojewo- da w br. powołał (na podstawie pisemnych wniosków kierowanych przez wójtów i burmistrzów) następujące komisje:

  • do spraw suszy - 38. Oszacowały one straty w 988 gospodarstwach rolnych, na 14 854 ha, wartość określono na 18,4 mln zł. Liczba potwierdzonych przez wojewodę indywidualnych protokołów szacowania strat - 96,
  • dotyczące oszacowania strat w wyniku wystąpienia gradu - 7 komisji (w 47 gospodarstwach),
  •  do spraw oszacowania strat po wystąpieniu huraganu - 7 komisji, które oszacowały szkody w 7 gospodarstwach, 
  •  -po wystąpieniu deszczu nawalnego  - 1 komisję, która nadal pracuje i ostateczne ustalenia nie zostały jeszcze  określone.

 

Adrian Mól dodał, że od 28 września 2016 r.  (gdy ukazało się rozporządzenie dot. pomocy) do 10 października br. do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego nie wpłynął żaden wniosek z gmin o powołanie kolejnych komisji szacujących straty w uprawach rolnych. Podkreślił, że terminy szacowania strat w gospodarstwach rolnych już upłynęły.

 

Od dnia 28 września 2016 r. do dnia 10 października br. do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego nie wpłynął żaden wniosek z gmin o powołanie kolejnych komisji szacujących straty w uprawach rolnych.

 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska