Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zburzona stodoła w Dużej Cerkwicy kryła powojenną tablicę kredową. Niezmazaną! [zdjęcia]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Ciężki sprzęt zrównał z ziemią stuletnią stodołę w centrum wsi. Jej zakamarki kryły tablicę kredową z lat.60.
Ciężki sprzęt zrównał z ziemią stuletnią stodołę w centrum wsi. Jej zakamarki kryły tablicę kredową z lat.60. Sandra Szymańska
Z krajobrazu Dużej Cerkwicy w gminie Kamień Krajeński zniknęła legendarna stodoła przy budynku, gdzie do połowy lat 60. odbywały się lekcje. Zanim ją zburzono, znaleziono m. in. niezmazaną tablicę kredową, prawdopodobnie właśnie z lat 60. Trafiła do Muzeum PRL w Sępólnie Krajeńskim.

Młodsze pokolenie kojarzy budynek cerkwickiej szkoły podstawowej, do którego obecnie uczęszcza lub opuściło szkolne mury całkiem niedawno, zlokalizowany pod numerem 32. Jednak ten obiekt na potrzeby edukacji oddano do użytku w połowie lat 60. Wcześniej dzieci uczęszczały do szkoły, która zlokalizowana była po przeciwnej stronie. Lekcje odbywały się też w budynku, gdzie obecnie mieści się świetlica wiejska i budynek mieszkalny. Zaglądając do szkolnej kroniki, można się dowiedzieć, że tutejsza szkoła była najstarszą w powiecie.

„Przed pierwszą wojną światową były tutaj dwie klasy czynne. Po pierwszej wojnie światowej były dwa oddziały: polski i niemiecki. Dzieciom niemieckim udzielał nauki przez szereg lat w niemieckim języku najstarszy nauczyciel w powiecie Franciszek Grunert, który obchodził w Dużej Cerkwicy swój jubileusz 50-lecia pracy w zawodzie nauczycielskim.”

Do wybuchu II wojny światowej liczba dzieci uczęszczających do szkoły w Dużej Cerkwicy wahała się od 80 do 100. Wskutek działań wojennych budynek szkolny został znacznie uszkodzony. Jak podaje kronikarz, w 1945 roku nie było nauczyciela, a niektóre dzieci uczęszczały do szkoły w Kamieniu. Większa część dzieci nie chodziła do szkoły. Stopniowo doprowadzono szkołę do używalności Wówczas przybył nauczyciel Jan Klingier i w roku szkolnym 1946/47 uczyło się już 79 dzieci: polskich- 64, niemieckich- 15. Do 1957 roku pracowało 2-3 nauczycieli.

W roku szkolnym 1958/59 podniesiono stopień organizacyjny szkoły do szkoły 7-klasowej i w związku z tym na cele szkolne wynajęto jedną izbę oraz dodano jeden etat nauczycielski. Później urządzono dwie sale lekcyjne w budynku po zlikwidowanym przedszkolu.

1 września 1965 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny, który mieści się po przeciwnej stronie drogi.

Tablica kredowa z lat 60. w zburzonej stodole

Nierozerwalnym elementem krajobrazu była należąca do sołectwa stodoła przylegająca do obecnej świetlicy, w której przechowywano różne starocie, sprzęty, wyposażenie świetlicy. Przez lata budynek uległ degradacji i służby nakazały zburzenie go. Przed weekendem ciężki sprzęt zrównał stodołę z ziemią.

Jednak zanim to nastąpiło, przy opróżnianiu jej, znaleziono przedmiot, który jest swoistą pamiątką po dawnej szkole – tablicę kredową. Niezmazaną! Prawdopodobnie pochodzi z lat 60. Trafi na ekspozycję Muzeum PRL w Sępólnie. Ciekawe, jakiego przedmiotu dotyczyła lekcja, którą odzwierciedla tablica…

Tablica kredowa z lat 60. w zburzonej stodole w Dużej Cerkwicy - zdjęcia

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska