Maska powinna być jednorazowa, chyba że ma filtry, wtedy wytrzymuje kilka godzin, ale nie więcej niż jeden dzień.
Co do maseczek bawełnianych czy szytych z innych materiałów – wystarczy wyobrazić sobie proces oddechowy i to jak, po kilku godzinach noszenia wyglądają one na naszej twarzy. Są zawilgocone, gromadzą się na nich wszelkie możliwe bakterie i wirusy, które mamy w sobie.
- Noszenie maseczki tak, ale głównie z atestem, np. chirurgicznej. Oczywiście nie zapewniają one pełnej ochrony przed wirusem, ale przed aerozolami, które pojawiają się w czasie kaszlu i kichania – tak. Z kolei – maseczki wytwarzane domowym sposobem, mimo najszczerszych chęci – raczej nie - mówi w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" prof. Wojciech Dyszkiewicz, torakochirurg i zastępca dyrektora Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii.
Lekarz tłumaczy, że maseczki szyte samodzielnie początkowo być może spełniały częściowo swoją rolę, w momencie gdy powszechnie brakowało środków ochronnych, ale w tej chwili postawiłbym już na profesjonalizm.
Ostatnio media społecznościowe obiegła informacja, że noszenie maseczki grozi grzybicą. - Nosząc maseczkę można zarazić się grzybicą tylko wtedy, jeśli tej samej maseczki poza nami używa ktoś, kto choruje na grzybicę. W pewnych przypadkach do zakażenia może dojść również wtedy, gdy maseczkę nosimy zbyt długo i nie przestrzegamy reguł jej noszenia - wyjaśnia lek. med. Anna Plucik-Mrożek dla portalu poradnikzdrowie.pl. Możliwość zakażenia grzybicą jest jednak minimalna.
Maseczki ochronne - jak prać maseczki wielorazowe?
Jeśli już używamy maseczek bawełnianych - należy pamiętać o odpowiednim praniu.
Maseczkę ochronną najlepiej włożyć do pralki używając rękawiczek. Po włożeniu maseczek do pralki należy ostrożnie zdjąć rękawiczki i wyrzucić je, a następnie umyć ręce.
Maseczki wielorazowe należy prać w temperaturze minimum 60 stopniach Celsjusza, a najlepiej ustawić temperaturę na 90 stopni Celsjusza. Po wypraniu i wysuszeniu maseczek należy je wyprasować z użyciem maksymalnej temperatury (minimum 100-110 stopni Celsjusza).
Maseczki ochronne można także wygotować - należy umieścić maseczkę w pustym czystym słoiku, zakręcić wieczko i gotować słoiki we wrzątku przez 30-40 minut. Można również użyć domowego sterylizatora.
WAŻNE! Maseczki wielorazowe powinny być prane oddzielnie! Nie można w czasie jednego prania dołożyć do bębna innych noszonych przez nas rzeczy
