Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych jest największą i najważniejszą instytucją zajmującą się obsługą przedsiębiorców zamierzających inwestować na terenie naszego kraju. Jej przedstawiciel, Robert Kwiatkowski i prezydent Konstanty Dombrowicz podpisali wczoraj umowę o partnerstwie.
PAIiIZ
Jej pracownicy szukają terenów pod inwestycje i kojarzą inwestorów z samorządowcami, przede wszystkim z pracownikami Centrów Obsługi Inwestorów działających przy Urzędach Marszałkowskich. Podpisana wczoraj umowa umożliwi miastu bezpośredni kontakt z przedsiębiorcami z pominięciem agendy w toruńskim
urzędzie marszałkowskim.
Miasto ma atuty
- Bydgoszcz dojrzała do pozyskiwania dużych inwestorów i jest pierwszym miastem, z którym postanowiliśmy nawiązać współpracę o tak szerokim zakresie - twierdzi Robert Kwiatkowski z PAIiIZ. Zaraz tłumaczy, że agencja poprawi wizerunek Bydgoszczy za granicą wykorzystując jej potencjał - ciekawe tereny inwestycyjne i wysokie kompetencje pracowników Urzędu Miasta.
- Tutejszy wydział obsługi inwestorów działa ledwie od roku, a już udało mu się przyciągnąć ośmiu przedsiębiorców. To naprawdę bardzo dobry wynik - tłumaczy Kwiatkowski.
Kolejnym atutem, który przesądził o nawiązaniu współpracy z PAIiIZ-em jest plan włączenia terenów Bydgoskiego Parku Przemysłowego do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść jeszcze w lutym.
Przeszkolą urzędników
Z rangi wczorajszego wydarzenia szczególnie zadowolony jest ratusz. - To bardzo ważne porozumienie, które znacznie poprawi promocję naszego miasta. Dodatkowo specjaliści PAIiIZ pomogą przeszkolić naszych pracowników pod kątem profesjonalnej obsługi inwestorów - mówi Konstanty Dombrowicz, prezydent Bydgoszczy.
- Już teraz robi się wiele dla promocji miasta, a po podpisaniu umowy nasze możliwości wzrosną jeszcze bardziej. Jestem pewien, że dzięki tej współpracy uda się sprowadzić do Bydgoszczy kilku znaczących inwestorów. A to będzie oznaczać nowe miejsca pracy - dodaje Ryszard Chodyna, prezes BPP.
Wybrać specjalizację
Z PAIiIZ współpracować będzie działający przy Urzędzie Miasta zespół obsługi inwestora. Wcześniej pracownicy ratusza i eksperci agencji ustalą sektory gospodarki, w których PAIiIZ będzie szukać inwestorów. W dobie kryzysu ogromne znaczenie ma bowiem specjalizacja. - Tak zrobiono już w Gdańsku i Krakowie, gdzie postawiono na usługi finansowe, centra obsługi inwestorów i branżę IT.
Również naszym zdaniem, żeby osiągnąć sukces, miasto musi być znane i kojarzone z konkretnym sektorem. Dlatego zaczniemy szukać inwestorów dopiero, jak już ustalimy, co dla Bydgoszczy jest najważniejsze - twierdzi Kwiatkowski.
Efekty dopiero za rok
Na efekty współpracy z PAIiIZ-em trzeba będzie poczekać rok. Tyle średnio trwają negocjacje z inwestorami.
