https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zdobił je dywan kwiatowy

(no)
Rok 1963. Klimkiewiczowie na alejce
Rok 1963. Klimkiewiczowie na alejce
Jeszcze w 1967 r. schody na Wzgórze Wolności były zadbane. Później popadły w ruinę.

Dwa tygodnie temu pokazaliśmy zdjęcia z 1958 r. z wycieczki ministrantów z Miłosławia po Bydgoszczy. Chłopcy uwiecznili się m.in. na pięknie utrzymanych schodach na Wzgórze Wolności, które zaczynały się u zbiegu ul. Kujawskiej i Ustronie. Dziś podejście w okolicy browaru jest zniszczone i nie powinno się tamtędy chodzić.
- Z moich fotografii wynika, że jeszcze w 1967 r. schody były urokliwą atrakcją - napisała do nas Halina Klimkiewicz. Szerokie podejście było fragmentem popularnego ciągu spacerowego od wieży ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego do Wzgórza Wolności.

Rok 1963. Klimkiewiczowie na alejce

Przez lata przy ul. Kujawskiej mieszkali teściowie naszej Czytelniczki, Franciszka i Michał Klimkiewicz, a wakacje spędzała u nich jej córka - Mariola.
- Wszyscy są razem na pierwszym zdjęciu z 1963 r. Wybrali się właśnie na spacer alejką biegnącą po Wzgórzu Wolności - pisze pani Halina.
Dwie następne fotografie pochodzą z lipca 1967 r. Mariola i dziadek Michał są o cztery lata starsi. Towarzyszy im piesek Puszek. Widać, że przy schodach utrzymywany był jeszcze piękny dywan kwiatowy.
- Kiedy schody popadły w ruinę, nie pamiętam, bo w tym czasie mieszkałam w Słubicach nad Odrą, a moi teściowie, którzy długo byli związani z ul. Kujawską, już nie żyją.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska