- Niektóre zespoły folklorystyczne ucierpiały podczas pandemii. Podupadły lub nawet zostały rozwiązane. Nasza „Krajna” urosła w siłę – przekonuje Andrzej Andrzejewski, jeden z tancerzy związanych z „Krajną” od wielu lat.
Jak dowiadujemy się - zespół przeżywa renesans. Młodzi ludzie coraz chętniej się do niego garną. Nie ma problemu z naborem jak kiedyś. „Krajna” liczy obecnie 50 osób. Jest dużo nowych dziewcząt, ale i mężczyźni nie stronią od folkloru. - Wreszcie nie będzie problemów z chłopakami, bo mamy około 15 nowych, młodych. Wciąż się uczą, ale za jakiś czas będzie z nich pożytek – informuje Andrzej Andrzejewski.
Nakielanie zauroczeni Słowenią
Po czasach pandemii, gdy występów było bardzo mało to lato jest dla zespołu z Nakła bardzo pracowite. „Krajna” właśnie wróciła z turnee po Słowenii. Spędzili w tym kraju ponad tydzień. Wzięli tam udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Kranj. Śpiewali i tańczyli także w słoweńskim Naklo. To partnerskie miasto Nakła nad Notecią. Okazją - 25 lecie miejscowego zespołu FS DU Naklo, który dwukrotnie w minionych latach gościł w grodzie nad Notecią. Teraz przyszedł czas na rewizytę.
To Cię może również zainteresować
- Wykonaliśmy w słoweńskim Naklo suitę krajeńską i lubelską. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy w domu kultury, przy pełnej sali – opowiadają członkowie zespołu. - Na festiwalu w Kranj także zaprezentowaliśmy dwie suity. Występowaliśmy tam razem z zespołami z Grecji, Włoch, Słowenii i innych krajów.
Do Słowenii pojechała z Nakła 47 osobowa grupa, w tym 35 tancerzy, śpiewaków i muzyków z „Krajny”. Przyznają oni, że w przerwach między występami mieli trochę czasu na zwiedzanie i odpoczynek. Wrażenia niesamowite. Wspaniałe góry, wodospady, jeziora z błękitną wodą, w których temperatura sięga 20 stopni C. Ciekawym miastem jest też Lublana, stolica Słowenii. - To piękny kraj, jesteśmy Słowenią zauroczeni – słyszymy.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
Zakończone właśnie turnee to jedyny zagraniczny wyjazd „Krajny” w tym roku, ale nie jedyny w ostatnich latach. Zespół z Nakła oklaskiwany był na imprezach folklorystycznych m.in. w Grecji, Bułgarii, Chorwacji, Węgrzech, na Łotwie.
.Powrót nie oznacza dla „Krajny” odpoczynku. - Niemal co weekend mamy jakieś występy. Zaproszeń jest bardzo dużo. Dotyczy to zwłaszcza sierpnia – informuje Andrzej Andrzejewski. Już wiadomo, że zespół pokaże się na dożynkach w kilku miastach Kujaw i Pomorza, a także Wielkopolski.
45 lat "Krajny" na scenie
Jesienią czeka „Krajnę” ogrom przygotowań, bo w październiku zespół świętować będzie hucznie swoje 45 lecie. Koncertów z tej okazji będzie kilka. W sobotę 8 października „Krajna” wystąpi dla dla VIP-ów, zaproszonych gości i sponsorów, drugi koncert w niedzielę 9 października dla mieszkańców Nakła. Specjalnie na tę okazję, przy wsparciu Stowarzyszenia „Krajna”, szykowane są nowe stroje. Są potrzebne, bo ludzi w zespole przybywa.
Zespół Pieśni i Tańca „Krajna” działa przy Nakielskim Ośrodku Kultury. Założył go 45 lat temu Zygmunt Kornaszewski, obecny patron NOK. Jego córka Elżbieta przez wiele lat pełniła rolę choreografa i kierownika artystycznego „Krajny”. Obecnie Elżbieta Kornaszewska kieruje Zespołem Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.
