W ostatnich latach dożynki gminne organizowano najczęściej w podnakielskich Sucharach, bo wieś ta słynie w regionie z tradycji kulinarnych. W tym roku na gminne święto plonów organizatorzy po raz pierwszy zaprosili mieszkańców i gości do Kazina. Pierwszy dożynkowy witacz ustawiony został w Ślesinie, bo w tej miejscowości zjechać trzeba na drogę wiodącą do tej wsi.
- Takiego ruchu jeszcze u nas nie było. Auto za autem. Jak na Marszałkowskiej – komentowali sytuację na drodze mieszkańcy Kazina.
Przygotowany na miejscu parking nie był w stanie pomieścić wszystkich aut. Samochody stały wzdłuż drogi. Dożynkowi goście pozostawić je musieli nawet kilkaset metrów od miejsca zabawy.
Zanim jednak na placu dożynkowym w Kazinie zaczęła grać muzyka w drewnianym kościółku pw. św. Mikołaja w Ślesinie odprawiona została dziękczynna msza św. w intencji rolników. Nabożeństwo celebrował miejscowy proboszcz ks. Sławomir Bednarek.
By chleba nie zabrakło
Na starostów tegorocznych dożynek w Kazinie wybrani zostali: Małgorzata Gensikowska z Karnówka i Dariusz Kasprzak z Suchar. To oni podczas uroczystego ceremoniału dożynkowego przekazali bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki Sławomirowi Napierale, burmistrzowi Nakła. Podzielono go potem sprawiedliwie – jak tradycja każe – między zaproszonych gości i uczestników dożynek życząc przy tym, by przez najbliższy rok nikomu go nie zabrakło.
To Cię może również zainteresować
Cieszy, że tak wiele sołectw i kół gospodyń wiejskich z gminy Nakło przygotowało wieńce i stoiska z jadłem. Do degustacji zapraszały m. in. KGW z Chrząstowa, Polichna, Olszewki, Gumnowic, Michalina, Małocina, Karnówka, Kazina i innych wsi. Gospodynie serwowały chętnym wyśmienite ciasta domowej roboty, lemoniady, a także chleb ze smalcem, kluski, paszteciki, krokiety z kapustą i barszczem i wiele innych wiejskich specjałów. My skusiliśmy się na gołąbki przygotowane przez panie z KGW Polichno. - Są według specjalnego przepisu, bez dodatku ryżu – zachwalały panie.
Promowano też na dożynkach lokalne marki choćby karpia nakielskiego hodowanego w stawach w pobliskim Ślesinie. Rybę skosztować można było chwilę po wyjęciu z polowej wędzarni.
Atrakcje i koncerty do nocy
Sporo się także działo na scenie. Dożynkowych gości bawiły najpierw ludowe zespoły z Nakła: „Krajna” i „Młoda Krajna”, potem nie tylko śląskie przeboje śpiewał w Kazinie zespół Duo Fenix. Wystąpiła też Ewa Kryza i król disco polo Tomasz Niecik. Pomimo siąpiącego od czasu do czasu deszczu publiczność chętnie słuchała koncertów nie szczędząc wykonawcom braw.
Wśród przygotowanych atrakcji także loteria fantowa, piana party, przejażdżki konne i dmuchańce. Za piątaka można było również przejechać się bryczką uliczkami Kazina. Chętnych nie brakowało.
To jeszcze nie koniec
Tymczasem kolejne gminne dożynki w powicie nakielskim już za kilka dni - w sobotę 31 sierpnia. Tym razem zabawa czeka w Pińsku (gmina Szubin) i w Łankowicach (gmina Kcynia). W pierwszej miejscowości uroczystości rozpoczną się o godz. 14, w drugiej godzinę później. Warto już teraz zarezerwować czas.
Zobacz Q&A z Mandaryną !
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Kompromitacja Jandy. W kuluarach aż wrze! Niewybaczalne, co zrobiła
- Ela Romanowska w bikini eksponuje rubensowskie kształty. Można się zarumienić!
- Marianna Schreiber wylazła z NOWĄ TWARZĄ! Wygląda dziś jak inny człowiek | ZDJĘCIA
- Szapołowska wywaliła stopy na wierzch, na wszystko patrzyli ludzie! Ładnie tak?