- W przypadku tego projektu wszystko zaczęło się od rozmów w ośrodku Europejskiego Funduszu Społecznego, który miał siedzibę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej we Włocławku - mówi Maria Krasucka, wicedyrektor Zespołu Szkół nr 3. - To tam uzyskaliśmy informacje, dotyczące projektu, napisaliśmy program, który zatytułowaliśmy "Dobry zawód - atrakcyjna praca", został on zaakceptowany i dzięki temu realizujemy go od lipca ubiegłego roku.
- Program zakłada przede wszystkim podniesienia atrakcyjności i jakości szkolnictwa - mówi kierujący zespołem Krzy-sztof Kowalski. Zespół Szkół nr 3 we Włocławku jest jedyną typową szkołą kształcenia specjalnego w mieście. W Zespole znajduje się Zasadnicza Szkoła Zawodowa, która kształci uczniów niepełnosprawnych, ale także innych uczniów, którzy oprócz posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności intelektualnej mają inne problemy zw. min. z patologią, uzależnieniami.
W naszej Szkole Zawodowej kształci się obecnie stu siedemdziesięciu sześciu uczniów - mówi Maria Krasucka. - Kontynuują oni naukę w celu zdobycia konkretnych kwalifikacji zawodowych. Grupa ta to przede wszystkim uczniowie niepełnosprawni, pochodzący często z niewydolnych rodzin, zagrożonych uzależnieniami środowisk oraz pochodzący ze środowiska wiejskiego. Wszyscy oni posiadają orzeczenia o nie-pełnosprawności intelektualnej wydawane przez Poradnię Peda-gogiczno-Psychologiczną.
Na podstawie przeprowadzonego wywiadu wśród rodziców uczniów Zespołu dyrekcja dostrzegła potrzebę rozszerzenia i zwiększenia atrakcyjności oferty kształcenia zawodowego dla niepełnosprawnych. - Szkolimy w trzyletnim cyklu na kierun- kach: kucharz małej gastronomii, ślusarz, piekarz, krawiec, cukiernik i sprzedawca - mówi dyrektor Kowalski. Nauka kończy się egzaminem zawodowym. Dzięki projektowi unijnemu nie tylko prowadzimy zajęcia dydaktyczno wyrównawcze, zapewniamy zajęcia pozaszkolne i pozalekcyjne, w tym także integrujące młodzież i oferujemy wsparcie pedagogiczno-psychologiczne. Mogliśmy również poszerzyć ofertę edukacyjną o nowe kierunki.
Za pieniądze z projektu powstała m.in. pracownia piekarsko-cukiernicza. Młodzież ma też zapewnione doradztwo edukacyjno-zawodowe, uatrakcyjniono propozycje praktyk zawodowych, organizowane są spotkania z pracodawcami. Szkoła jest także partnerem projektu Centrum Doskonalenia i Edukacji oraz Centrum Kształcenia Praktycznego pn. "Każda nowa umiejętność podnosi wartość przyszłego pracownika", dzięki czemu czterech uczniów ZS nr 3 zakwalifikowało się na kursy spawalnicze. Mają szansę na zdobycie popłatnego i poszukiwanego zawodu!