- Jak sama nazwa wskazuje „Tłuchowianie” to mieszkańcy naszej gminy i jej okolic, którzy kochają muzykę, śpiew i taniec - powiedział Krzysztof Dąbkowski, wójt i gminy i prezes kapituły, która przyznaje ten zaszczytny tytuł.
Założycielami Zespołu początkowo nazywającego się „Zespół folklorystyczny działający przy OSP w Źródłach” są Wioletta Kuczmarska, kierownik zespołu i nieżyjący już Stanisław Grzywiński. Obecnie zespół liczy 20 osób działających przy OSP w Źródłach. Ich celem, jak mówią, jest szerzenie folkloru Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.- „Tłuchowianie” to coś więcej niż zespół muzyczny pielęgnujący naszą kulturę i tożsamość regionalną. Jest rodzina, która umie ze sobą współpracować i bezinteresownie dążyć do wyznaczonego celu - dodała Urszula Brożek. - Członkowie zespołu mają różne obowiązki: zawodowe i rodzinne, a mimo to chętnie szlifują muzyczne talenty.
Zespół „Tłuchowianie” znany jest nie tylko w swojej gminie. Występował na dożynkach powiatowych, wojewódzkich, a także prezydenckich w Spale. Dzielnie promował gminę na wielu występach i konkursach. Ostatnio w Ciechocinku zajął trzecią lokatę.
Podczas gali wręczono także Srebrne Pióro. W tym roku nagrodę od ks. Andrzeja Zakrzewskiego odebrał Tadeusz Wyrostkiewicz. Pióro otrzymują osoby, które przyczyniają się do promowania gminy słowem pisanym.
