Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespołu Szkół Budowlanych we Włocławku

Redakcja
Ci, którzy mówią o naszej szkole, że tu nie trzeba się uczyć, nie mają racji - mówi Adriana Lewandowska z Zespołu Szkół Budowlanych we Włocławku. - Niech przyjdą do nas i przekonają się, że nie tylko musimy się uczyć, ale i w fajnej atmosferze.

GŁOSUJEMY!
SMS o treści GIM.NR SZKOŁY na numer 71466, koszt 1,22 zl z VAT
SMS o treści LIC.NR KANDYDATA na numer 71466, koszt 1,22 zl z VAT
SMS o treści TECH.NR KANDYDATA na numer 71466, koszt 1,22 zl z VAT

ZOBACZ RANKING >>

Adriana i jej koleżanka Justyna Skowrońska są uczennicami klasy maturalej w Zespole Szkół Budowlanych. - Przez pierwszy rok nikt z nas nie rozszyfrował, co oznacza dopisek "TAK" na identyfikatorach, które nosimy. Myśmy myślały, że tak, szkołę mamy super - śmieje się Justyna. Dziś po czterech latach nauki nie żałują wyboru, tym bardziej, że obie wybrały Technikum Architektury Krajobrazu (w skrócie "TAK"!). - Na początku było dziwnie, bo to szkoła z męskimi tradycjami, a nas nagle pojawiło się, w klasie o tym profilu, ponad dwadzieścia - opowiada Adriana. - W pierwszym tygodniu pobytu w szkole dostałam tyle esemesów od chłopaków, jak nigdy dotąd... Potem już sytuacja się uspokoiła. - Rzeczywiście dziś dziewczęta w "Budowlance" nie budzą już takich emocji, jak cztery lata temu. Nasza szkoła zmienia się nie tylko pod tym względem - mówi dyrektor Jan Stasiowski, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych. Zacznijmy jednak od początku - Zespół Szkół Budowlanych to 50 lat tradycji. Świetna szkoła, kształcąca dobrych fachowców, przeżywa jednak różne chwile . Bo zawód budowlańca (choć, jak świadczy przykład dziewczyn z klasy IV TAK, nie tylko takie specjalności oferuje szkoła) nie cieszy się największym wzięciem wśród młodzieży. Jak to jest, że urzędy pracy oferują pracę budowlańcom a chętnych do nauki w Zespole Szkół Budowlanych nie ma zbyt wielu? - Najpierw uściślę - w ubiegłym roku nie narzekaliśmy na nabór, ale w tym roku zapowiadało się na nieco gorszy wynik - mówi dyrektor Stasiowski. - W rezultacie jesteśmy jednak zadowoleni z naboru. Nie zmienia to oczywiście faktu, iż młodzież nie marzy gremialnie o wstąpieniu w szeregi budowlanych. To piękny zawód, bardzo odpowiedzialny i potrzebny. Tyle że ciężki. Jest trochę tak, że młodzież boi się ciężkiej pracy. dyrektora Stasiowskiego kryzys zawodu to jedno. Ale na ilość uczniów w szkole mają także wpływ inne czynniki. Między innymi utworzenie kierunków budowlanych w szkołach w regionie - takowe powstały w Lipnie, Radziejowie, Kowalu, Brześciu. Dla włocławskiej "Budowlanki" oznacza to odpływ uczniów. Każdy woli dziś uczyć się bliżej domu, bo koszty są mniejsze. A w naszej szkole nawet 50 procent młodzieży mieszka poza Włocławkiem. Rodzice, posyłając ich do włocławskiej budowlanki biorą pod uwagę wiele względów.

Szkoła potrafi się jednak promować. - Jesteśmy obecni na każdych targach zawodów, nauczyciele corocznie promują szkołę w gimnazjach we wszystkich ościennych gminach na spotkaniach z potencjalnymi kandydatami i ich rodzicami, mamy dobrze prowadzoną stronę internetową szkoły - a to, wiadomo, jest dobre źródło wiedzy dla młodzieży - mówi Jan Stasiowski. - Nasi uczniowie biorą udział w konkursach zawodowych i mają sukcesy na tym polu. Wielu z nich wyjeżdża do pracy poza granice Polski, tam zdobywa dodatkowe doświadczenie by potem wykorzystać je zakładając własną firmę w kraju. Z dostaniem pracy do ukończeniu naszej szkoły nie ma problemu - powiem wręcz -wszyscy nasi ubiegłoroczni absolwenci już pracują!
Placówka jest jedna z siedmiu szkół w obecnym woj. kujawsko-pomorskim kształcąca pracowników na średnim poziomie technicznym dla budownictwa i wykwalifikowanych robotników w zawodach budowlanych.
Zasilają oni kadry dla realizacji inwestycji mieszkaniowych, budownictwa przemysłowego oraz budowy dróg i autostrad. Liczna liczba absolwentów podejmuje studia na różnych kierunkach w szkołach wyższych.
Z informacji jakie szkoła otrzymuje od pracodawców wnioskować należy o dobrym i solidnym przygotowaniu naszych absolwentów do pracy zawodowej.
Szkoła posiada dobrą bazę: 13 klasopracowni, w tym 4 pracownie zawodowe o nowoczesnym standardzie, pracownie komputerowe, bibliotekę, czytelnie multimedialną, nowoczesna pracownie: językową, salę gimnastyczno i boisko. Placówka zapewnia uczniom bezpieczeństwo dzięki monitoringowi szkoły.
Obecnie w ZSB można podjąć naukę w:
- Technikum Budowlane - 4-letnie po gimnazjum - technik budownictwa; technik architektury krajobrazu; technik drogownictwa
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa - 3-letnia po gimnazjum - murarz,;monter instalacji i urządzeń sanitarnych; stolarz; technolog robót wykończeniowych w budownictwie
- 2-letnia po gimnazjum - betoniarz- zbrojarz; posadzkarz; malarz - tapeciarz
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla Młodocianych Pracowników - 2 letnia po gimnazjum -
wielozawodowa

Zespól Szkół Budowlanych
ul. Nowomiejska 25
tel. 054 232-32-04
[email protected]
www.zsb.wloclawek.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska