Po reorganizacji zespołów wyjazdowych w ambulansie będzie: ratownik medyczny, który jednocześnie jest kierowcą pojazdu oraz drugi ratownik medyczny. W przypadku karetki jadącej z miejsca zdarzenia do szpitala przy chorym czy rannym będzie mógł czuwać tylko jeden medyk, gdyż drugi ratownik - kierowca będzie musiał prowadzić samochód. Jak to wpłynie na bezpieczeństwo pacjentów?
- Zawsze im więcej rąk do pracy, tym skuteczniejsza i sprawniejsza pomoc - ocenia Mirosław Bałka, prezes Grudziądzkiego Stowarzyszenia Ratowników Medycznych. - Trzeba pamiętać, że zespoły z oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów podstacji nie mogą liczyć na szybkie wsparcie, bo czas dojazdu innych karetek będzie wydłużony ze względu na odległość.
Szpital: realizujemy uchwałę Rady Miejskiej Grudziądza
Izabela Hirsch - Lewandowska z działu marketingu szpitala w Grudziądzu wyjaśnia: - Redukcja składów osobowych w zespołach ratownictwa medycznego to element planu naprawczego naszego szpitala, który sukcesywnie jest wdrażany. Na razie została podjęta decyzja o zredukowaniu składów karetek podstawowych, które swoje bazy mają w trzech lokalizacjach: Jabłonowie Pomorskim, Radzyniu Chełmiński i Dolnej Grupie. W karetkach w tych podstacjach będzie dwóch ratowników, czyli o jednego mniej niż dotychczas.
Dlaczego akurat w tych podstacjach będą zmiany? Z analiz władze szpitala wynika, że w tych lokalizacjach karetki miały nawet czterokrotnie mniej wyjazdów niż te stacjonujące w Grudziądzu. Co ważne, jak zaznacza Izabela Hirsch - Lewandowska, w planie naprawczym jest rekomendacja by okroić ekipy karetek we wszystkich lokalizacjach. - Na razie jednak podjęto decyzję o redukcji składów osobowych w trzech z siedmiu podstacji. Zobaczymy jak to będzie funkcjonowało - dodaje Izabela Hirsch Lewandowska. - Nie jest bowiem wykluczone, że w dalszej perspektywie będą redukowane pozostałe zespoły.
"Mamy doświadczonych ratowników. Poradzą sobie"
W ocenie dyrekcji szpitala w Grudziądzu skoro karetki w 2-os. zespołach jeżdżą w całej Polsce i to się sprawdza, to powinno tak samo być w naszym przypadku.
- W zespołach są doświadczeni ratownicy medyczni. Jeśli będzie potrzebne wsparcie ze względu na skalę zdarzenia, zawsze można je wezwać - uspokaja Izabela Hirsch Lewandowska.
Przypomnijmy. Do szpitala w Grudziądzu należy sześć karetek "P" czyli podstawowych i jedna "S" czyli specjalistyczna. Gdzie mają swoje bazy i jak liczną załogą są obsadzone?
* Jabłonowo Pomorskie, Radzyń Chełmiński, Dolna Grupa - w każdej z tych miejscowości stacjonuje karetka "P" - po obecnych zmianach - z obsadą 2 ratowników medycznych
* Łasin - karetka "P" z obsadą 3 ratowników medycznych
* Grudziądz: jednostka straży pożarnej na os. Rządz, szpital przy Rydygiera, - w każdej lokalizacji karetka "P" z obsadą 3 -osobową (może być trzech ratowników medycznych lub dwóch ratowników medycznych i pielęgniarka)
* Grudziądz: budynek przy Szpitalnej: karetka "S" z 4 os. załogą: lekarz, pielęgniarka, dwóch ratowników medycznych
PRZYPOMINAMY.Jest decyzja, które oddziały zostaną "odmrożone" w szpitalu w Grudziądzu
Jakie jeszcze kroki są aktualnie podejmowane w ramach realizacji uchwały Rady Miejskiej Grudziądza dotyczącej planu naprawczego dla ogromnie zadłużonego szpitala w Grudziądzu? Napiszemy w czwartek.
