W 50. rocznicę napaści na Polskę, Rosji Sowieckiej, krewni tych, którzy oddali swe życie na nieludzkiej ziemi, spotkali się w kościele św. Jana Apostoła. Inicjatorem zebrania był ówczesny proboszcz tamtejszej parafii, dziekan, ks. Stanisław Podlecki. W pamiętny dzień, 17 września 1989 r. utworzyli Koło Rodziny Katyńskiej, by głośno upominać się o długo skrywaną prawdę.
- Poszedłem tam razem z mamą. Już jako dziecko słyszałem podczas rozmów babci z mamą, co robili Sowieci po zajęciu Lwowa i okolic. Słyszałem też powtarzające się słowo Katyń i szloch moich najbliższych. Nie zgadzało się to z historią, której uczono w szkole. Znałem prawdę, ale nie wolno mi było o niej mówić - mówi Adam Kowalski, wnuk kpt. Władysława Mariana Kowalskiego, jednej z ofiar Katynia.
To jego, wybrano wówczas prezesem Koła Rodzin Katyńskich, którą pełni do dzisiaj.
Aby pamięć trwała wiecznie
Rodziny katyńskie w Mogilnie, zrobiły wiele, aby pamięć o tych, którzy życie położyli na ołtarzu Ojczyzny nie zaginęła. W wyniku ich starań, mogileńska Rada Miejska, podjęła w 5 października 1990 r. uchwałę, zmieniającą nazwę ulicy Dzierżyńskiego na ulicę Ofiar Katynia.
Dalsze działania doprowadziły do umieszczenia 11 września 1992 r. na grobach rodzinnych, tabliczek imiennych, upamiętniających ofiary zbrodni stalinowskiej. W dniu 21 czerwca 1994 r. w głównej alei mogileńskiej nekropolii stanął pomnik, poświęcony bohaterskim synom ziemi mogileńskiej bestialsko zgładzonych przez sowietów.
- Inicjatorami budowy monumentu byli i jego odsłonięcia dokonali: Antoni Wesołowski, przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Upamiętnienia Miejsc Walki i Męczeństwa oraz Adam Kowalski, przewodniczący Rodzin Katyńskich. Obelisk poświęcił ksiądz radca Edmund Radomski. Na granitowym głazie umieszczono tablicę zawierającą 4 nazwiska, a pod pomnikiem urnę z ziemią przywiezioną z Katynia - mówi Przemysław Majcherkiewicz, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika.
Jest nowy pomnik , stary zdewastowano
Z inicjatywy i według projektu Adama Kowalskiego, 14 września 2007 r. na miejscu zdewastowanego przez nieustalonych sprawców pomnika z 1994 r. stanął bardziej okazały.
Ufundowany przez mieszkańców Mogilna monument ofiar Katynia, poświęcił ks. biskup Bogdan Wojtuś. Na prawej stronie znajduje się tablica zawierająca 25 nazwisk poległych na nieludzkiej ziemi oficerów i policjantów pochodzących z ziemi mogileńskiej. Pod pomnikiem umieszczono trumnę z ziemią z miejsc kaźni.
- Napawa nas dumą ten pomnik z pamiątkami doczesnymi po tych naszych braciach, którzy tam daleko od nas oddali swoje życie - powiedział po poświęceniu, ksiądz biskup Bogdan Wojtuś.