W Kikole odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego z udziałem Jerzego Nowackiego, prezesa Zarządu Kujawsko-Dobrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Józefa Predenkiewicza, wójta gminy Kikół. Oddział UTW w Kikole powstał w tym roku, ale już skupia spore grono słuchaczy, którzy chętnie biorą udział w wykładach i warsztatach.
- Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kikole miał powstać już trzy lata temu – opowiada Mieczysław Sławkowski, prezes Stowarzyszenia Emerytów Gminy Kikół. – Byłem jednym z inicjatorów jego utworzenia, bo w naszej gminie jest dość duża grupa aktywnych emerytów. Przeszkodziła nam pandemia i dopiero na początku tego roku udało się sfinalizować ten pomysł.
Wykład inauguracyjny o zbrodni katyńskiej
Wykład inauguracyjny wygłosił dr Władysław Kubiak. Był on poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej z Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, który spotkał się z dużym zainteresowaniem. Po wykładzie wystąpił zespół instrumentalno-wokalny, który tworzą słuchaczki.
- Wykład doktora Kubiaka o zbrodni katyńskiej był bardzo interesujący – mówi Mieczysław Sławkowski. – W przystępny sposób opowiedział nam o tych tragicznych wydarzeniach. Naprawdę wiele wyniosłem z tego wykładu. Przygnębiła mnie informacja, że młodzież nie zna naszej ojczystej historii. To przerażające, bo jakim się jest Polakiem bez takiej wiedzy?
Będzie coś i dla ducha, i dla ciała
W tym roku akademickim będą dominować wykłady, w większości prowadzone przez wykładowców z Kujawskiej Szkoły Wyższej we Włocławku, i warsztaty. Ich tematyka będzie bardzo zróżnicowana.
- Ponadto dalsze wykłady będą przeprowadzone przez naszych lokalnych badaczy – zdradza Anna Baranowska, przewodnicząca Rady Słuchaczy. - Ireneusz Bednorz poprowadzi dwa wykłady wraz z filmem na temat kikolskich Żydów, który uhonorowany był nagrodami m.in. wycieczką do Izraela. Paweł Rumiński przedstawi dalszy ciąg prelekcji na temat „Stare zdjęcia Kikoła i okolic”. Chęć wystąpienia zadeklarował również Dorota Łańcucka, która opowie o Poli Negri. Ponadto mamy w planach spotkanie z muzyką na żywo na zakończenie roku i powitanie nowego, wyjazd na ścieżkę ekologiczną do Skrwilna, warsztaty florystyczne, spotkania z gospodarzami naszej gminy i powiatu.
W planach są również wyjazdy na koncerty i zwiedzanie polskich miast oraz warsztaty na temat zdrowego gotowania i przygotowywania potraw, a na zakończenie roku akademickiego uroczysta akademia z wykładem i poczęstunkiem. Zanosi się na to, że najbliższe miesiące dostarczą słuchaczom wielu interesujących przeżyć – znajdą coś i dla ducha, i dla ciała!
