Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

84. rocznica Zbrodni Pomorskiej w Paterku. Po biegach i rajdzie pamięci – marsz milczenia

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
W czwartek 12 października przy pomniku pomordowanych na żwirowisku w Paterku znów pojawią się kwiaty i znicze
W czwartek 12 października przy pomniku pomordowanych na żwirowisku w Paterku znów pojawią się kwiaty i znicze Maja Stankiewicz
W Paterku koło Nakła trwają obchody związane z kolejną rocznicą Zbrodni Pomorskiej. Główne uroczystości - w czwartek 12 października - rozpocznie msza św. w intencji pomordowanych.

Dawne żwirowisko w Paterku to jedno z największych miejsc kaźni w regionie nadnoteckim. Od września do listopada 1939 r. życie straciło tu ponad 250 osób, w tym m. in. nauczyciele, kupcy, urzędnicy, a także księża misjonarze z sanktuarium w Górce Klasztornej.

Rozstrzelani na żwirowisku w Paterku

Dlaczego oprawcy wybrali Paterek? Jak informują historycy badający ten temat - „o wyborze miejsca kaźni przesądziły wygodne dla morderców warunki – wyrobiska i doły po wybranym kruszywie, w których łatwo było zakopać ciała pomordowanych. Mordy rozpoczęły się 4 października i trwały do 24 listopada. Skazańców ze skrępowanymi z tyłu rękoma przywożono samochodami, a następnie rozstrzeliwano”.

To Cię może również zainteresować

W tym roku przypada 84. rocznica tych tragicznych wydarzeń. Obchody związane z upamiętnieniem Zbrodni Pomorskiej w Paterku zaplanowano tej jesieni na kilka dni. Ich organizatorami są m. in.: ks. Mariusz Zbieranek, proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej w Paterku, Instytut Pamięci Narodowej, władze gminy Nakło, pracownicy szkoły w Paterku, a także Nakielski Ośrodek Kultury i Muzeum Ziemi Krajeńskiej.

Begi i rajd pamięci

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paterku oglądać można okolicznościową wystawę. Zorganizowano też „Bieg pamięci”, w którym wzięli udział przedszkolaki, uczniowie, a także seniorzy. Tym ostatnim zaproponowano marsz nordic walking.

Chętni wziąć mogli też udział w „Rajdzie pamięci”. Trasa liczyła około 70 km. Cykliści wyruszyli z Nakła i przez Olszewkę, Dębowo, Broniewo, Dębionek, Liszkowo i Łobżenicę dotarli do Górki Klasztornej. Tam odprawiona została uroczysta msza św. Po nabożeństwie i odpoczynku uczestnicy rowerowej pielgrzymki wrócili do Nakła.

Na główne uroczystości organizatorzy zapraszają jednak w czwartek 12 października. O godz. 18 w kościele w Paterku odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar. Po liturgii wierni przejdą w milczeniu ulicami wsi pod budynek dawnej szkoły, a obecnie Centrum Akceptacji i Aktywności Społecznej w Paterku. To także miejsce pamięci. W 1939 r. maltretowano tu polskich patriotów.

Kwiaty i znicze delegacje i mieszkańcy pow. nakielskiego złożą także przy pomniku ofiar na żwirowisku w Paterku. Uroczystość zakończy apel poległych. Żwirowisko w Paterku to dziś symboliczne miejsce. Mogił pomordowanych już tu nie ma. Ich ciała po wojnie ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Nakle.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska