Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe pływanie - sport i zabawa dla każdego

Marek Weckwerth
Kajakarze na wysokości stanicy wodnej PTTK w Janowie.
Kajakarze na wysokości stanicy wodnej PTTK w Janowie. Fot. Autor
Za nami Spływ Opłatkowy na Brdzie - tradycyjna impreza przedświąteczna, która otwiera sezon zimowych spływ kajakowych. Już 9 stycznia 2014 roku rozpocznie się 48. Międzynarodowy Zimowy Spływ kajakowy Energetyków na Brdzie.

Dziś proponuję turystykę kajakową w jej zimowym wydaniu. Bo choć samo wspomnienie o takiej formie spędzania wolnego czasu może mrozić krew w żyłach ciepłolubnych osobników, to nie jest niczym nadzwyczajnym. Kajak wynaleźli przecież w zamierzchłych czasach Eskimosi - specjalnie po to, by małą, zwinną łodzią pływać po morzu między górami lodowymi i krami, polować z niej na foki.

Zaczęło się na Brdzie

Idea zimowych spływów kajakowych w Polsce narodziła się w latach 60. XX wieku na Brdzie, która w swym środkowym biegu przez Bory Tucholskie prawie nigdy nie zamarza. Do tradycji tych pionierskich wypraw nawiązują dwie coroczne imprezy wodniackie na Brdzie, które mają charakter międzynarodowy: pierwszą - spływ Energetyków - organizuje Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz, drugą - spływ PTTK im. Jerzego Korka - Klub Turystyki Kajakowej PTTK "Bractwo Wodne" w Bydgoszczy.

Energetycy pojawią się na Brdzie już 10 stycznia, by przez trzy kolejne dni przepłynąć najpiękniejszym odcinkiem rzeki z Mylofu do Piły Młyn, a po przewiezieniu ludzi i sprzętu spłynąć ze Smukały do centrum Bydgoszczy.

Opłatek na wiośle

A za nami już Spływ Opłatkowy na Brdzie im. Henryka Wachowiaka na 16-kilometrowej trasie ze stanicy PTTK w Janowie do siedziby Regionalnego Towarzystwa Wioślarskiego Lotto/ Bydgostia. Imprezę zorganizował tradycyjnie dla przyjaciół i całej braci wodniackiej Robert Bazela, właściciel firmy "Uranos" podbydgoskim Olimpinie. Bydgoskich miłośników wioseł odwiedzili w tym roku brodniczanie.

Najpierw było łamanie się opłatkiem, życzenia świąteczne i noworoczne - wielu jeszcze wspólnie przepłyniętych rzek, jezior i mórz. Ognisko rozpalone przez Zbigniewa Marczuka z PTTK "Szlak Brdy" już miło rozgrzało atmosferę. Jeszcze kilka kęsów upieczonej nad ogniem kiełbasy i w drogę - przywitać żeglujące po rozlewisku Brdy łabędzie.

Poniżej zapory w Smukale nurt rzeki przyspiesza niosąc kajakarzy ku miastu. W samym mieście trzeba przenieść sprzęt przez Wyspę Młyńską, najlepiej przez nowo oddaną do użytku przystań Bydgoszcz. Przystań pięknie wpisała się w nadrzeczny pejzaż miasta. Obok niej można oglądać XIX-wieczne Młyny Rothera, a nieco dalej Biały Spichrz, późnogotycki kościół farny (obecnie katedrę) i zespół bydgoskich spichrzy.

- A teraz zwiedzimy barkę "Lemara" - zaprasza jej gospodarz, uczestnik spływu - Andrzej Tomczyk z Bractwa Bydgoskiego Węzła Wodnego. Przycumowana pod spichrzami barka zbudowana została w roku 1937. Wyremontowana, służy od niedawna jako pływający obiekt muzealno-dydaktyczny (czytaj też poniżej).

Kilka rad

Wybierają się o tej porze roku na rzekę warto zadbać o i zabrać na pokład zapakowaną w wodoszczelny worek na wypadek wywrotki zmianę odzieży (także buty, rękawiczki i czapkę). Warto też zaopatrzyć się w apteczkę i folią termiczną. Do tego zabieramy termos z gorącą herbatą, tabliczkę czekolady, zapalniczkę.

Jak to zrobić

Spływy kajakowe, nawet zimą, odbywają się na stałej trasie ze stanicy PTTK Janowo do centrum Bydgoszczy. Wystarczy skontaktować się z biurem RO PTTK "Szlak Brdy" (tel. 52 322 51 93). n Spływy na tej trasie organizuje też "Uranos" (kom. 669-323-033). n Na 48. Zimowy Spływ Energetyków na Brdzie można jeszcze zapisać się w sekretariacie spływu u Anny Świderskiej (tel. 52 372 83 50, kom. 604 526 994) lub u komandora Grzegorza Rajewskiego (kom. 693 241 252).

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska