Paweł z Gimnazjum im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu zdobył pierwsze miejsce w krajowym finale Konkursu Krasomówczego dla Dzieci i Młodzieży w Legnicy.
Paweł i Kamil Nowakowski z Włocławka przeszli najpierw eliminacje wojewódzkie, które odbyły się na Zamku Golubskim. Jako reprezentanci Kujawsko-Pomorskiego znaleźli się wśród 24 uczestników finału krajowego, w którym wzięli udział gimnazjaliści z 12 województw.
W pierwszym etapie finału młodzi mówcy prezentowali pięciominutowe wystąpienia. Ukazywali w nich walory turystyczne lub kulturowe wybranych miejsc z regionu, jaki reprezentowali.
- Zaprezentowałem tekst "Oborskie rekolekcje", chciałem pokazać klasztor w Oborach, jako miejsce duchowej odnowy i zachęcić wszystkich do jego odwiedzenia - mówi Paweł Przedpełski. - To miejsce, w którym można się wyciszyć. Mówiłem też o Piecie, XIV-wiecznej rzeźbie Matki Boskiej, z której słynie klasztor.
W drugiej części finału, do której przeszło siedmioro najlepszych krasomówców, należało zaprezentować siedmiominutowy tekst o miejscu, znajdującym się w województwie dolnośląskim, gdyż tam odbywa się konkurs. Tu również wybór Pawła padł na klasztor. Tym razem golubski mówca opowiadał o Lubiążu.
- Na mój wynik wpłynął znacząco występ w trzeciej części finału, podczas której należało improwizować na wylosowany temat - mówi zwycięzca konkursu. - W swej ostatniej, trzyminutowej mowie, musiałem odnieść się do słów poety Ludwika Gadzickiego "Do bólu prawdziwie, czy to aby możliwe". Tu zdobyłem maksymalną liczbę punktów.
Sukces Pawła to również wynik pracy jego nauczycielki języka polskiego Izabeli Jurgielskiej, która przygotowywała go do udziału w konkursie. Nie jest to pierwszy udany występ reprezentacji Golubia w Legnicy. Dwa lata temu polonistka z "Wazówny" do krajowego finału wprowadziła dwie uczestniczki. Jedna z nich - Aleksandra Przybyszewska, zajęła wówczas czwarte miejsce.
Lidia Góralczyk, uczennica klasy II gimnazjum w Ostrowitem ma powody do radości. W jednym miesiącu osiągnęła dwa sukcesy. Znalazła się w gronie laureatów konkursu poetyckiego "Ja się z niej wiodę"__i zdobyła I miejsce w XX Wojewódzkim Turnieju Recytatorskim Poezji Patriotycznej. Pierwszy konkurs ogłosiło Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w związku z obchodzonym w całym kraju rokiem generała Władysława Andersa. Zadaniem Lidii było napisanie wiersza tematycznie związanego z małą ojczyzną: -_Zaplanowałam, że utwór będzie dotyczył miejscowości, z którą jestem związana od dzieciństwa, czyli Ugoszcza. Przypomniałam sobie zdobyte wcześniej wiadomości na temat regionu i zasiadałam do pisania. Przyznam, że nie każdego dnia miałam natchnienie. Jak się okazało, utwór bardzo spodobał się jury. Jest mi szczególnie miło, bo moja praca została zauważona wśród 325 nadesłanych - _mówi Lidka.
Na turniej recytatorski gimnazjalistka przygotowała trzy utwory: Cypriana Kamila Norwida "Bema pamięci żałobny rapsod", Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Matka Boska Stalagów" oraz wiersz regionalnej poetki Alicji Rupińskiej "W sercu tej ziemi".
Z obu konkursów Lidka wróciła z nagrodami książkowymi. Przygotowała się do nich pod okiem polonisty Ryszarda Lewickiego.