
Święta Wielkanocne to czas spędzany z rodziną i najbliższymi. Bardzo często wiąże się on z wyjazdami wszystkich domowników i pozostawieniem pustego domu lub mieszkania na kilka dni - podkreślają policjanci Komendy Wojewódzkiej policji w Bydgoszczy. Co zrobić, aby po powrocie dobrze wspominać świąteczną podróż?
Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!

Włamanie do domu pociąga za sobą nie tylko straty materialne? Bardzo często również wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa i nietykalności osobistej. Zdaniem psychologów ofiary tego rodzaju przestępstw doświadczają stanów lękowych, cierpią na bezsenność i bóle głowy. Skutki psychologiczne są niekiedy poważniejsze niż utracone kosztowności.
Nie daj szansy włamywaczom i właściwie zabezpiecz swój dom. Złodziej typując dom do włamania wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania gdzie ryzyko zauważenia go będzie znikome.

Planując urlop rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Tam będą czekały na twój powrót.
Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki renomowanych firm, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu.
Poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas twojej nieobecności zaopiekowała się mieszkaniem, zebrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu np. pod wycieraczką czy kwiatkiem.

Za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu zamykaj drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włącz alarm. Warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych - informuje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.
Nie ma zabezpieczeń nie do pokonania. Warto jednak zniechęcić przestępców do wyboru twojego domu.