https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złota gala w domu kultury

BARBARA ZYBAJŁO
BARBARA ZYBAJŁO
Złota gala w domu kultury naprawdę taka była. I choć brakowało czerwonego dywanu, pachniało oscarami.

Gości witała młodzież uzbrojona w piękne stroje i złote maski oraz ozłocone, stylizowane postacie.
Uczestnicy złotej gali na 50-lecie domu kultury mieli okazję obejrzeć kręcony w wielkiej tajemnicy film o historii sępoleńskiej kultury. Przez ekran przewijały się czarno-białe zdjęcia, a nawet niedawna tajemnicza wizyta Krzysztofa Zanussiego w domu kultury. Można się było dowiedzieć, że wielki reżyser zapoznał się z kondycją sępoleńskiej kultury i dał nawet kilka rad dotyczących reżyserii Sępoleńskiej Kroniki Filmowej.

Na gali wyszło też szydło z worka - okazało się, że Zanussi zaproponował grupie młodych ludzi z Sępólna udział w warsztatach filmowych, więc może za jakiś czas talenty znad Sępolenki podziwiać będzie można na wielkim ekranie w Hollywood.

Przede wszystkim jednak złota gala była okazją do uhonorowania twórców, bo bez nich działania domu kultury nie mają sensu. Dla szczególnie zasłużonych były statuetki. Kandydatury typowało dziewięcioosobowe jury.

Statuetki ambasadora kultury otrzymały osoby związane z kulturą i działające na rzecz jej propagowania: Teresa Fidera, Krystyna Giżowska, Mirosław Kalisiewicz, Waldemar Kośmieja, Bohdan Skrzypczak i Krzysztof Wilkowski. W dziedzinie multimediów wyróżnienie otrzymali: Jacek Wojtania, Szymon Szwochert i Lubomir Taff. Za sztuki plastyczne nagrodzono Barbarę Rużniak, w dziedzinie teatru natomiast Kacpra Gładycha.

W tańcu bezkonkurencyjni okazali się Teresa Fromm i Ewa Quiring-Korczak. W dziedzinie muzyka statuetki wręczono przedstawicielom chórów "Lutnia" - Genowefie Morek i Mieczysławowi Radajewiczowi oraz "Cecylia" - Grzegorzowi Sobiechowskiemu i Annie Miczko. Wyróżniono dwie orkiestry dęte - statuetki odebrali Maksymilian Stryszyk i Marian Kukowski.

Wśród zespołów wokalno-instrymentalnych doceniono kapele: "Sebastianie" - statuetkę odebrał Jan Tłok, "Akces" - na scenie wystąpił Marian Olszewski, "Asystent" - Mariusz Pinczewski, "Full Ligth" - Arkadiusz Adamiak, "Koza Band" - Rafał Baran, "Splin" - Edwin Eckert, "Miecz Wikinga" - Dariusz Łuszczyszyn. Nagrodzono także zespół "Deja Vu". W kategorii kapele i zespoły ludowe uhonorowano "Lutowian" - statuetkę odebrała Małgorzata Senska, zespół "Tirli-Tirli" - na scenie wystąpił Ireneusz Jeliński, oraz "Samych Swoich" z liderem Włodzimierzem Heyserem. Statuetki dla tych, którzy troskają się o wartości i zachowanie dziedzictwa narodowego, otrzymali Leszek Skaza, Jan Dorawa, Lech Szumigaj oraz Barbara Stasierowska. Nagrodzono też twórców ludowych: Andrzeja Piankę, Stanisława Paliwodę, Beatę Bohaczyk, Elżbietę Gregorich, Józefa Tomasika i Zbigniewa Jurka.

Jak na jubileusz przystało, nie brakowało kwiatów i gratulacji.
- Pan marszałek wraca z Rzymu - tłumaczył nieobecność Piotra Całbeckiego wicemarszałek Edward Hartwich i przekazywał gorące pozdrowienia dla wszystkich, którzy budują lokalną tożsamość.
Radna wojewódzka Iwona Kozłowska natomiast zapewniała, że zawsze z przyjemnością spędza czas w murach CKiS i życzyła wytrwałości w pracy na rzecz małej ojczyzny.

- Pani dyrektor tak celnie zdefiniowała misję placówki, że brakuje mi słów - podsumował występ Julity Maciaszek starosta Tomasz Cyganek. - Nazwa Centrum Kultury i Sztuki kojarzy mi się tak, że centrum jest tu pani dyrektor, a sztuka, której dokonała, to zbudowanie zespołu i cudownego klimatu, dzięki któremu drzwi muz stoją dla nas otworem i każdy może do tej krainy wejść.

A po części oficjalnej bawiono się w amfiteatrze na koncertach Ireny Jarockiej i zespołu "Sebastianie".

Czytaj e-wydanie »
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska