- Poziom nadesłanych wierszy był jak zawsze wysoki, więc nasze wybory były trudne relajconuje Grażyna Wojcieszko, organizatorka i dobry duch fundacji.
Sporą renomą cieszy się już konkurs poetycki „O Złotą Pszczołę”. Jurorzy mieli z czego wybierać, bo napłynęło aż 50 zgłoszeń tomików poetyckich. Na kogo zwrócili swą uwagę?
Głównym laureatem jest 43-letni Mateusz Melanowski z Lubelszczyzny. To on zyska główne trofeum jakim jest wydanie tomiku przez fundację Czar(t) Krzywogońca. Wyróżnienie otrzymała Bogumiła Salmonowicz z Elbląga oraz Agata Litwin z Przemyśla.
Festyn poetycki z „Konkursem o Złotą Pszczołę pierwotnie był zaplanowany na maj, lecz z powodów pandemii można go było zorganizować dopiero w czerwcu. Tytułowa statuetka jako dodatek do głównej nagrody to dzieło artysty Jana Czupryniaka.
Drugi organizowany tam konkurs „woda i ogień” ma dwie edycje, lokalną i ogólnopolską. Co ciekawe, więcej, bo 40 zgłoszeń przyszło z innych regionów kraju. Tu jurorzy wskazali do nagród wiersz Agaty Litwin , zaś w kategorii lokalnej Roberta Knapika.
Wyróżnieni zostali :Anna Meler, Izabela Berkowska, Nela Nilsen, Damian Nowakowski oraz Iwona Świerkula.
Wszystkie tomiki był oceniane przez jury w składzie: dr hab. Beata Morzyńska-Wrzosek (pracownik naukowy UKW w Bydgoszczy), mgr Beata Anna Symołon (krytyk literacki z Krakowa) oraz Grażyna Wojcieszko (poetka).
Rozdaniu nagród dla poetów towarzyszyły miniwykłady oraz wystawa fotograficzna “Piękno Borów Tucholskich”. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich jak co roku przygotowały kulinarne specjały. A na deser wystąpił w leśnym amfiteatrze warszawski artysta Leepeck.
Fundacja Czar(t) Krzywogońca założona w 2017 roku jest, mimo faktu ulokowana jej siedziby w interiorze Borów Tucholskich, prężnym ośrodkiem kulturalnym.
U podstaw wszelkich jej działań leży idea spotkań przedstawicieli różnych dziedzin kultury, narodowości i obszarów zainteresowań. Jak tłumaczą jej pomysłodawcy, wiele projektów ma charakter interdyscyplinarny, umożliwiający rozmaite spojrzenie na rolę kultury we współczesnym świecie, zagadnienia międzynarodowej współpracy kulturalnej, ochrona dziedzictwa kulturowego, w tym produktów regionalnych i kształtowaniu postaw tolerancji.
