A zatem ogłaszamy plebiscyt. Dziś przedstawiamy kandydatów do nagrody. Prosimy o wybranie ulubionego aktora, wpisanie jego nazwiska na kupon i przesłanie na adres redakcji: "Gazeta Pomorska", ul. Zamoyskiego 2, 85-063 Bydgoszcz, z dopiskiem "Złota Maska". Najlepsi aktorzy z trzech teatrów otrzymają "Złote Maski" oraz nagrody pieniężne w wysokości 1000 złotych. Wypełnione kupony należy przesyłać do 18 marca (liczy się data stempla pocztowego). Warto głosować, bo wśród osób, które zgłoszą swojego kandydata rozlosujemy nagrody. A oto wybrani przez nas aktorzy.
Bydgoszcz - Teatr Polski im. Hieronima Konieczki
Alicja Mozga - ostatnio wystąpiła w znakomitej i bardzo trudnej roli Margarety w "Jesieni i zimie" Norena. Można ją też oglądać w "Kartotece" Różewicza, gdzie wciela się w postać Matki oraz w roli Ptaka Bezimiennego w "Powtórce z Czerwonego Kapturka". Jest absolwentką Akademii Muzycznej, (Wydział Wokalno-Aktorski). Pracowała w Operetce Wrocławskiej. W latach 1985-88 występowała w teatrze bydgoskim, potem na scenie teatru grudziądzkiego. Od 1 września 1998 roku ponownie znalazła się w zespole Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Grała m.in. Ernę w "Palaczu zwłok" wg Fuksa, Pannę Młodą w "Weselu" Wyspiańskiego, Maryję w "Pastorałce" Schillera, Matkę w "O, beri-beri" Witkacego.
Mieczysław Franaszek - aktualnie występuje w trzech znaczących sztukach: "Czwartej siostrze" Głowackiego jako Iwan Pawłowicz Pietrow, a także Bohater I w "Kartotece" Różewicza i Henryk w "Jesieni i zimie" Norena. Ukończył w 1968 roku Wydział Aktorski krakowskiej PWST. Występował w teatrach Krakowa (Rozmaitości i Ludowy), Opola, Koszalina, Szczecina, Poznania. W Bydgoszczy zagrał gościnnie wiosną 2001 roku Łukę w adaptacji "Na dnie" Gorkiego. Od września 2001 roku jest w zespole na stałe.
Paweł Leonard Gilewski - studiował w białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutował w 1998 roku w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Zaangażował się do zespołu bydgoskiego we wrześniu 2000 roku. W pierwszym sezonie zagrał m.in. głównego bohatera Wayna w sztuce B. Eltona "Popcorn". Aktualnie można go oglądać jako Lucencja w "Poskromieniu złośnicy" Szekspira, Bohatera w "Niesamowitych opowieściach braci Grimm", Kostię w "Czwartej siostrze" Głowackiego. Wciela się w kilka postaci w "Kartotece", a Mistrzem Ogniojadem jest w "Pinokiu" Collodiego.
Toruń - Teatr im. Wilama Horzycy
Maria Kierzkowska - studiowała w krakowskiej Wyższej Szkole Teatralnej na Wydziale Lalkarskim we Wrocławiu. Pracowała w Drugim Studiu Wrocławskim, a od 1989 roku związana jest z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Można ją było oglądać m.in. w spektaklach "Białe małżeństwo" Różewicza, "Historia żołnierza" Strawińskiego, "Awantura w Chioggi" Goldoniego. Do ról zasługujących na szczególne wyróżnienie należą: Agafia Tichonowna w "Ożenku" Gogola - spektaklu, który przez cztery sezony cieszył się ogromnym powodzeniem publiczności, Sonia w "Wujaszku Wani" Czechowa, Iwona w "Iwonie księżniczce Burgunda" Gombrowicza.
Jolanta Teska - studiowała w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie na Wydziale Aktorskim we Wrocławiu. Przez dwa lata pracowała w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Od 1987 roku związana jest z teatrem toruńskim. Zagrała m.in. w spektaklach "Mandat" Erdmana, "Rewizor" Gogola, "Agnes" Anne, "Awantura w Chioggi" Goldoniego, "Kupiec wenecki" Szekspira. Ostatnie sezony przyniosły jej wspaniałe role, m.in. Ona w "Ławeczce" Gelmana, Świerszcz (uwielbiany przez dzieci) w "Pinokio, czyli Muzyczna Opowieść o Dobrym Wychowaniu", Pani Orgonowa w "Damach i huzarach" Fredry, Uczennica w "Lekcji" Ionesco oraz w ostatniej realizacji teatru - "Kocham Paryż".
Sławomir Maciejewski - ukończył PWSFTViT, wydział Aktorski w Łodzi, tam też pracował w Teatrze Studyjnym. Z Toruniem związał się od 1992 roku. Zagrał m.in. w spektaklach: "Niepokoje wychowanka Torlessa" Musila, "Nie igra się z miłością" Musseta, "Klątwa" Wyspiańskiego. W ostatnich sezonach wcielił się w postacie: Koczkariewa w "Ożenku" Gogola, Clova w "Koncówce" Becketta, tytułową role w "Panu Tadeuszu" Mickiewicza, Waltera w "Aniołach w Ameryce" Kushnera, Sganarela w "Don Juanie" Moliera, grał też w ostatniej realizacji teatru "Kocham Paryż".
Michał Marek Ubysz - ukończył łódzką PWSFTViT, Wydział Aktorski w Łodzi. Przez cztery sezony był aktorem Teatru Powszechnego w Radomiu. Od 1984 roku jest związany z toruńską sceną. Wystąpił m.in. w spektaklach "Romanca" Chmielnika, "Mieszczanin szlachcicem" Moliera, "Lorenzaccio" Mussetta, "Wesele" Wyspiańskiego. Jeszcze niedawno można go było oglądać jako Jacka Soplicę w "Panu Tadeuszu" Mickiewicza, Hamma w "Końcówce" Becketta, a obecnie jako Joe Potera Pitta w "Aniołach w Ameryce" Kushnera, Rotmistrza w "Damach i huzarach" Fredry, Szambelana w "Iwonie, księżniczce Burgunda" Gombrowicza oraz tytułowego bohatera w "Don Juanie" Moliera.
Grudziądz - Teatr Cinema, gospodarz Grudziądzkiego Sezonu Teatralnego
Teatr Cinema istnieje od 1992 roku, kiedy to grupa aktorów postanowiła opuścić państwowy teatr i zająć się realizacją własnych marzeń. Teatr grał na wszystkich ważniejszych festiwalach, nie tylko w Polsce, ale też za granicą, m.in. w Szwajcarii, Niemczech, Czechach i Chorwacji (skąd dwukrotnie przywiózł nagrody). Zdobył też nagrodę za "najlepszą pracę zespołową" na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Eksperymentalnych w Kairze. Grupa tworzy spektakle autorskie, których reżyserem, autorem tekstów i scenografii jest Zbigniew Szumski. Członkowie teatru określają swoje działania jako "bunt wyobraźni wobec zrutynizowanej rzeczywistości". Stylistyka przedstawień oparta jest na absurdalnym poczuciu humoru i inspiracjach twórczością dadaistów i surrealistów. Zespół wymienia spośród najważniejszych realizacji - "Dong", "Nie mówię tu o miłości", pokazywany w kolejnych sekwencjach "Kabaret Olbrzymów" oraz "Miałem taki sen" i "Bilard". Choć każda z osób w zespole jest charakterystyczna, jednak musieliśmy wybrać. Dlatego zgłaszamy Włodzimierza Dyłę, za wyjątkowe zacięcie kabaretowe i Tadeusza Rybickiego za talent wokalny.
