Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złotowski kurhan sprzed 4 tysięcy lat zostanie wypromowany?

Joanna Bejma, [email protected], tel. 52 30 31 215
Jak mówi dr Łukasz Dominiak (z lewej), warto, by złotowski obiekt zafunkcjonował nie tylko dla lokalnej społeczności
Jak mówi dr Łukasz Dominiak (z lewej), warto, by złotowski obiekt zafunkcjonował nie tylko dla lokalnej społeczności nadesłane
Zabytkiem zainteresowało się Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich, oddział kujawsko-pomorski w Toruniu.

Kontakt ze stowarzyszeniem nawiązała Danuta Wesołowska, mieszkanka Złotowa, która reprezentuje nieformalną grupę Strażnicy Kurhanu. - To było takie spontaniczne - wspomina. Dokładnie w Dzień Matki przejeżdżałam w pobliżu kurhanu. Zauważyłam, że ktoś przy nim stoi. Zatrzymałam się i postanowiłam, że opowiem o tym miejscu coś więcej. Okazało się, że osobą, która oglądała kurhan był właśnie dr Łukasz Dominiak, z toruńskiego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.

I tak to przypadkowe spotkanie, może przerodzić się w coś, co na szerszą skalę wypromuje najcenniejszy obiekt w Złotowie. A ten przypomnijmy, odkrył w latach 50-tych XX wieku Alojzy Rybczyński. Kurhan jest grobowcem megalitycznym kultury amfor kulistych sprzed 4 tysięcy lat!

Przeczytaj koniecznie: Między Barcinem a Złotnikami Kujawskimi, we wsi Złotowo, jest kurhan, grób sprzed 4 tys. lat.

W weekend dr Dominiak pojawił się w Złotowie po raz drugi. Towarzyszyła mu dr Magdalena Olszta - Bloch z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Gość z Torunia nie ukrywał, że stowarzyszenie które reprezentuje, chciałoby w przyszłości, oczywiście przy współpracy ze złotowskimi strażnikami, zrewitalizować kurhan.

- I nie chodzi tutaj o robienie kolejnych badań archeologicznych, bo to zostało już wykonane. Mi ten zabytek się podoba, pełni on we wsi i w gminie pewną funkcję kulturotwórczą. A nam chodzi o to, by lepiej zafunkcjonował w lokalnej społeczności, by przebił się dalej. To jest taki zabytek, który trzeba włączyć do krajobrazu kulturalnego, nie tylko mieszkańców, także turystów. Ludzie muszą przestać traktować ten kurhan jako coś odrębnego, a zacząć się z nim utożsamiać i pokazywać go.

Więcej ciekawostek historycznych na stronie www.pomorska.pl/historia

Dr Dominiak stawia więc nie tylko na promocję, także na edukację. - Zbierzemy ludzi, zbierzemy wszystkie informacje na temat kurhanu, bardzo dokładnie rozpoznamy walory tego miejsca. To wszystko razem wzięte może posłużyć na przykład do opracowania programu edukacyjnego czy festiwalu o charakterze edukacyjno - promocyjnym, który odbywałby się na przykład raz w roku. W jakiej formie? To już sprawa drugorzędna i do uzgodnienia - dowiadujemy się.

Torunianin w rozmowie z "Pomorską "podkreśla, że współpraca ze strażnikami, otworzy drzwi do ubiegania się o środki na przykład z programów unijnych. Pieniądze uzyskane w ten sposób zostałyby wykorzystane właśnie na promocję złotowskiego kurhanu.

- To początek współpracy i mam nadzieję, że zaowocuje w przyszłości. Teraz trzeba uzgodnić szczegółowy plan działania - usłyszeliśmy.

Łukasz Dominiak i Danuta Wesołowska obiecali nam, że o efektach współpracy, będą informować nas na bieżąco.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska