MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złożyłeś internetowo wniosek do WZON? Zajrzyj na maila, bo może Ci przepaść termin komisji

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wideo
od 12 lat
Wielu mieszkańców regionu ubiegających się o świadczenie wspierające, wniosek do WZON o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia składało przez internet. Nie zajrzeli potem na maila, nie stawili się na komisji i muszą teraz czekać na nowy termin.

Do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) w Bydgoszczy złożono już niemal 11 500 wniosków o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia (jest to pierwszy etap w procedurze ubiegania się o świadczenie wspierające - dop. red.). Dziennie wpływa 80-100 wniosków. Ponad 3000 z nich złożono elektronicznie.

- Co do zasady, jeśli wniosek został złożony elektronicznie, to również tą drogą wysyłamy informację o terminie komisji. Niestety, wielu mieszkańców regionu nie zajrzało do maila, nie stawiło się na komisji i teraz muszą czekać na wyznaczenie nowego terminu. Tymczasem średni czas oczekiwania na komisję w regionie wynosi 4 miesiące - mówi Paweł Bednarski, przewodniczący Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Bydgoszczy.

Coraz więcej komisji w regionie

9 marca ruszyły w regionie zespoły wyjazdowe, które odwiedzają w domach oso-by niebędące w stanie dojechać na komisję. 13 marca pracę rozpoczął pierwszy oddział terenowy WZON w delegaturze Urzędu Wojewódzkiego w Toruniu. Odziały terenowe WZON otwarto również w większości miast powiatowych naszego regionu, m.in. w Żninie, Wąbrzeźnie, Rypinie, Włocławku, Brodnicy, Radziejowie, Świeciu i Tucholi. To sprawia, że odbywa się coraz więcej komisji, także w soboty. Np. 13 kwietnia w Bydgoszczy odbyły się 2 posiedzenia komisji, a w terenie - 7.

- W lutym i w marcu na posiedzeniach rozpatrzono 672 wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. W kwietniu zaplanowanych jest 121 posiedzeń komisji. Ponieważ na każdym posiedzeniu wydawanych jest około 8 decyzji, szacuje się, że w lutym otrzyma je ponad 800 wnioskodawców - mówi Piotr Bednarski.

Zapominają o podpisie czy orzeczeniu

Paweł Bednarski apeluje również, by zwracać uwagę, czy składany wniosek jest kompletny.

- Wykonaliśmy już 3451 analiz formalno-prawnych złożonych wniosków. Wysłaliśmy 906 wezwań do uzupełnienia braków formalnych. Najczęściej brakowało orzeczenia o niepełnosprawności, upoważnienia czy podpisu - słyszymy.

Dlatego też pamiętajmy, by do wniosku załączać wszystkie wymagane dokumenty. Jeśli chodzi o orzeczenie o niepełnosprawności, to nie wysyłajmy kilku, tylko jedno. Ważne, by było to orzeczenie aktualne.

Pamiętajmy, że decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia ustalana jest na okres ważności orzeczenia nie dłużej jednak niż 7 lat.

Co najmniej 87 punktów i wypłata w tym roku

Przypomnijmy, że świadczenie wspierające mogą otrzymać osoby z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18. rok życia i dodatkowo uzyskały decyzję ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia (od 70 do 100 pkt.), wydaną przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON). W 2024 roku świadczenie wypłacane będzie tylko osobom z niepełnosprawnościami, u których potrzebę wsparcia określono na poziomie od 87 do 100 pkt. Natomiast osoby, które mają od 78 do 86 pkt. będą mogły wnioskować o świadczenie od 2025 roku, a osoby, które mają od 70 do 77 pkt. - od 2026 roku.

Dopiero po uzyskaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia można składać do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Należy to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną poprzez: Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Wniosek do ZUS może też zostać złożony przez pełnomocnika. Do wniosku nie trzeba załączać decyzji wydanej przez WZON, wystarczy wpisać numer decyzji.

Od marca świadczenie wspierające w górę

Po tegorocznej waloryzacji o ponad 400 zł wzrosła maksymalna kwota świadczenia wspierającego z ZUS.
Wynosi ono:

  • 95-100 pkt. w decyzji z WZON - 220 proc. renty socjalnej - 3919 zł brutto świadczenia wspierającego,
  • 90-94 pkt. w decyzji z WZON - 180 proc. renty socjalnej - 3206 zł brutto świadczenia wspierającego,
  • 85-89 pkt. w decyzji z WZON - 120 proc. renty socjalnej - 2138 zł brutto świadczenia wspierającego.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska