Janusz Kucharczyk był doktorem nauk humanistycznych w zakresie filozofii oraz magistrem filologii klasycznej, eseistą, tłumaczem i popularyzatorem nauki.
Obecność wieczności
Pracował m.in. jako wykładowca apologetyki, języków klasycznych, patrologii w Wyższym Baptystycznym Seminarium Teologicznym w Warszawie. Zajmował się kwestiami z pogranicza filozofii, nauk przyrodniczych i religii oraz wpływem tychże na kulturę.
Polecamy: Przegramy, jeśli sobie nie zaufamy [rozmowa]
Po Kucharczyku pozostanie wiele przekładów dzieł z zakresu teologii oraz zbiór esejów „Obecność wieczności”. Jego opus magnum był przekład Istoty religii chrześcijańskiej – pierwszego w całości przetłumaczonego na język polski dzieła Jana Kalwina. Do tej pory ukazał się tom pierwszy, trzy następne czekają na publikację.
Pozostało tylko 8 postaci do końca
Pasją Janusza Kucharczyka była popularyzacja filozofii i teologii. Od kilkunastu lat przygotowywał jej wierszowaną historię. Niestety, publikacji „1001 myślicieli, których warto znać. Rymowanej historii filozofii” już nie doczekał.
- A pozostało niewiele - 8 ostatnich sylwetek, które kończymy właśnie redagować – żałuje Tomasz Kalisz, wydawca i redaktor książki.
Pasjonujący zbiór obejmuje myślicieli z każdego kręgu kulturowego (jest tu nawet reprezentant Azteków) i każdego nurtu. Intencja doktora Kucharczyka było dotarcie pod strzechy z zagadnieniami filozoficznymi kojarzonymi zwykle jako zagadnienia trudne i nieprzystępne.
Janusz Kucharczyk pochodził z Zabrza, przed tygodniem skończył 50 lat. Zmarł w szpitalu w Gliwicach.
