Sylwester Chęciński urodził się w 1930 r. Był absolwentem łódzkiej PWSF. Jego pierwszym filmem była "Historia żółtej ciżemki" (1961). W latach 1967-1977 zrealizował trylogię komediową: "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Pierwszy z tych filmów uznany został za polską komedię filmową stulecia, o której w 2014 roku w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" mówił tak:
- Film dotyczy bardzo ważnego fragmentu w naszej najnowszej historii, przemieszczenia wielu tysięcy ludzi ze wschodu na zachód - mówił Sylwester Chęciński. - Oni tam zostawili swoje miejsce urodzenia, domy, wszystko to, czym nasiąkali latami. Przyjechali na nowe, inne, czasami lepsze i wyższe cywilizacyjnie miejsce. Ale tęsknota, którą przywieźli ze sobą, była w pewnym sensie uniwersalna. Trudno znaleźć rodzinę, która nie ma w swoim gronie kogoś, kto tego nie przeżył, komu to w życiu czegoś nie zamotało, kogo w jakiś sposób nie dotknęło.
Inne jego cenione obrazy to "Wielki Szu" (1982) oraz "Rozmowy kontrolowane" (1991) - sequel kultowego "Misia" Stanisława Barei.
Za całokształt twórczości w 2014 roku w trakcie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni nagrodzony został Platynowymi Lwami.
W 2020 roku odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Sylwester Chęciński zmarł w wieku 91 lat.
