Mira Urbaniak kierowała gdańską rozgłośnią w okresie, gdy jego emisja rozrosła się z pasm zajmujących kilka godzin w Programie II do nadawania na własnej częstotliwości. Była ostatnią redaktor naczelną anteny podległej jeszcze Komitetowi ds. Radia i Telewizji.
„W Radiu Gdańsk była odpowiedzialna za stworzenie jego całodobowego programu. W 1993 roku doprowadziła do przekształcenia rozgłośni w spółkę akcyjną” - czytamy w notce na internetowej stronie rozgłośni.
Po likwidacji radiokomitetu i wynikającym z niej przekształceniu organizacyjnym, które przeprowadziła, odeszła z Radia Gdańsk, do którego trafiła ze Studenckiej Agencji Radiowej Politechniki Gdańskiej. Tam studiowała na Wydziale Elektrycznym elektromechanikę okrętową, jednak w zawodzie pracowała tylko przez dwa lata - w Biurze Projektowym Przemysłu Okrętowego w Gdańsku, jednocześnie współpracując z RG i pomagając tworzyć Studio Bałtyk.
W Radiu Gdańsk była kolejno spikerką, reporterką i publicystką, zajmowała się tematyką żeglarską, drugą po dziennikarstwie pasją życia. W 1983 roku popłynęła w pierwszy rejs „Darem Młodzieży”. Na „Zawiszy Czarnym” opłynęła przylądek Horn. Żeglowała także na „Iskrze” w regatach Columbus '92 oraz na „Fryderyku Chopinie”. Trzykrotnie pod żaglami odwiedzała Spitsbergen. Była działaczem Bractw Zawiszaków i Kaphornowców.
Współpracowała z magazynem żeglarskim „Rejs”, TVP Gdańsk, „Gazetą Kołobrzeską”, Radiem Kołobrzeg. Współorganizowała gdyński zlot żaglowców The Cutty Sark Tall Ships Races 2003. Później, już w Szczecinie, była współtwórczynią sukcesu tamtejszych zlotów żaglowców.
Mira Urbaniak urodziła się 3 listopada 1951 roku w Szczecinie. Całe życie upłynęło jej blisko morza, w Wolinie, na Helu, skąd wyjechała na studia do Gdańska. W ostatnich latach mieszkała znów w Helu i w Kołobrzegu, gdzie zmarła 29 sierpnia.
