Zmiana czasu z letniego na zimowy w nocy z 28 na 29 października
Z soboty na niedzielę z 28 na 29 października przestawiamy zegarki z godziny 3.00 na 2.00. Oznacza to, że w najbliższy weekend cieszyć się będziemy dodatkową godziną snu. Pamiętajcie, że elektroniczne gadżety najczęściej ustawiają prawidłowy czas same.
Zmiana czasu z letniego na zimowy niesie ze sobą jednak także nieco różnych utrudnień. Odczują je m.in. podróżujący PKP nocą. Pociągi, których trasa trwa w momencie zmiany czasu, 29 października zmuszone będą zatrzymać się o 3.00 na najbliższej stacji i przeczekać dodatkową godzinę, tak aby dotrzeć do celu zgodnie z rozkładem jazdy.
W pracy dłużej zostaną także zatrudnieni na nocne zmiany, ale dostaną za to wynagrodzenie jak za nadgodziny. Utrudnienia nie ominą również banków, które często w tym okresie planują przerwy techniczne.
Tej nocy lepiej mieć w portfelu gotówkę, na przykład na taksówkę, ponieważ płatności w terminalach, wypłaty z bankomatów i serwisy internetowe mogą być niedostępne.
Zmiana czasu 2018 - z zimowego na letni
Czas zimowy towarzyszyć nam będzie niemal do końca marca. Do czasu letniego wrócimy na wiosnę. Zmiana czasu z zimowego na letni zaplanowana jest z 24 na 25 marca 2018 roku.
Zmiana czasu -
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – w ostatni weekend października.
Zmiana czasu na zimowy. To już może ostatni raz, projekt idzie jak burza
Źródło:
TVN
Do zmiany czasu wkrótce może jednak nie dojść. Sejm ma gotowy projekt ustawy. Przypomnijmy, że Unia Europejska w 2001 roku uchwaliła prawo, które bezterminowo reguluje obowiązujące zmiany czasu na letni i zimowy. Czas dwa razy roku zmieniany jest w ok. 70 państwach na świecie.
Tymczasem wniosek PSL ma w Polsce wielu zwolenników. Jeżeli zostanie przyjęty przez Sejm (na razie jest analizowany przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych), z 28 na 29 nie przestawimy zegarów, i pozostaniemy przy czasie letnim. Będziemy stanowili wtedy jeden z nielicznych krajów europejskich, które nie zmieniają czasu. Na ten moment są to jedynie Białoruś, Islandia i Rosja.
Zmiana czasu - dlaczego przestawiamy zegarki?
Latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka.
Zmiana czasu na zimowy odbywa się na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku. Czas jest zmieniany prawie w 70 krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach europejskich poza Islandią.
Gdzie jeszcze występuje zmiana czasu?
Zmiana na czas letni lub zimowy obowiązuje w prawie wszystkich krajach europejskich (wyjątkiem jest Islandia). Zmianę czasu stosuje się w około 70 krajach na całym świecie, m.in. w Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie, Brazylii, Egipcie i Meksyku.