Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu 2024. Kiedy przestawiamy zegarki? Czy to ostatni raz? To wyjątkowa data zmiany czasu

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kiedy przestawiamy zegarki? Zmiana czasu na letni w 2024 roku będzie szczególna - pierwsza taka w historii! W nocy z 30 na 31 marca śpimy godzinę krócej, ponieważ zmiana czasu na letni polega na dodaniu jednej godziny do przodu - zegarki przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00. Czytaj więcej.

Spis treści

Zmiana czasu marzec 2024 - kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu 2024 z zimowego na letni nastąpi w nocy z 30 na 31 marca 2024. W tym roku termin zmiany czasu jest wyjątkowy, przypada bowiem w Wielkanoc. Dzieje się tak po raz pierwszy w historii!

Zmiana czasu marzec 2024. W nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca przestawiamy zegarki o godzinę do przodu - czyli z godz. 2:00 na 3:00.

Zmiana czasu w 2024 roku przypada 31 marca - w ostatnią niedzielę miesiąca. To jednocześnie Wielkanoc, co oznacza, że przestawiamy zegarki o godzinę do przodu i śpimy krócej w noc z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną.

To Cię teraz może zainteresować

Zmiana czasu - czy to ostatni raz? Kiedy koniec zmiany czasu? Oto możliwy termin

Zmiana czasu wprowadzona została pierwotnie w celu oszczędności energii. Chodziło o to, by pracownicy mogli jak najdłużej korzystać z naturalnego światła i słońca a dzięki temu zużywać mniej paliwa na oświetlenie po zmroku. W obecnych czasach oszczędności wynikające ze zmiany czasu są minimalne, wiele miejsc pracy jest dodatkowo doświetlanych niezależnie od pory roku roku czy godziny.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w 1977 roku. W marcu 2022 r. premier Mateusz Morawiecki podpisał kolejne rozporządzenie w sprawie zmiany czasu w Polsce. Zgodnie z jego decyzją będziemy przestawiać zegarki jeszcze do 2026 roku.

Zmiany czasu będą obowiązywać jeszcze przynajmniej do 2026 roku.

Kiedy koniec zmiany czasu? Komisja Europejska potwierdziła, że wrócą prace nad zniesieniem podziału na czas letni i zimowy. Przypomnijmy, że już w 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu, czyli przestawianie zegarków wiosną i jesienią. Ostatnia zmiana czasu miała nastąpić w 2021 roku przy czym każde państwo członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Prace nad nowym prawem przerwała pandemia COVID-19.

Najprawdopodobniej zmiana czasu po raz ostatni nastąpi dopiero w 2026 lub 2027 roku.

Zmiana czasu - tak wpływa na organizm przestawianie zegarków

Zmiana czasu wpływa na samopoczucie wielu osób, które silnie odczuwają jej skutki i dochodzą do siebie nawet przez kilka tygodni po przestawieniu zegarków.

Zmiana czasu ma negatywny wpływ na dla zdrowie, powoduje przesunięcie z naszym własnym zegarze biologicznym. Eksperci wskazują, że skutki zmiany czasu na letni są dotkliwsze niż zmiana czasu na zimowy a negatywne efekty to między innymi gorsze samopoczucie, różne dolegliwości i zwiększone ryzyko rozwoju chorób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska