https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu na zimowy 2016: Zmiana czasu na zimowy z oszczędności? To nieprawda!

Paulina Musialska
Zmiana czasu na zimowy 2016: Kiedy zmiana czasu na zimowy 2016?
Zmiana czasu na zimowy 2016: Kiedy zmiana czasu na zimowy 2016?
Zmiana czasu na zimowy 2016: W najbliższy weekend znowu zmieniamy czas z letniego na zimowy. Okazuje się, że rozwiązanie to nie przynosi już takich oszczędności jak dawniej. A wręcz przeciwnie! Z ekonomicznego punktu widzenia w ogóle się nie opłaca. ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2016 - KIEDY ZMIENIAMY CZAS NA ZIMOWY? CZYTAJ WIĘCEJ

Zmiana czasu na zimowy 2016:

W nocy z soboty na niedzielę czeka na nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Co zmiana czasu na zimowy 2016 oznacza w praktyce? O godzinie 3 w nocy będziemy musieli przestawić wskazówki zegara o godzinę do tyłu. 30 października będzie natomiast trwał 25 godzin.

Zmiana czasu na zimowy tłumaczona jest oszczędnością energii oraz pieniędzy. Okazuje się jednak, że rozwiązanie to straciło swoje racjonalne zastosowanie dobre kilkadziesiąt lat temu.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Zmiana czasu na zimowy 2016 z soboty na niedzielę [KIEDY ZMIANA CZASU NA ZIMOWY?]

Zmiana czasu na zimowy bez sensu?

- Kiedyś takie rozwiązanie faktycznie było opłacalne.Miało to sens, gdy mieliśmy różne stopnie zasilania i pracowaliśmy w sztywnych ramach ośmiogodzinnych. Wszyscy zaczynali pracę o tej samej porze i mniej więcej o tej samej porze kończyli. Dzisiaj jest to absolutnie nieaktualne i poruszamy się w zupełnie innych obszarach czasowych. Elastyczność i dopasowanie pracownika do godzin pracy jest zupełnie inna. W związku z tym, to co kiedyś było rzeczywiście wartościowe straciło sens - mówi dr Bartłomiej J. Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
-

Dawniej pracownicy wstawali godzinę wcześniej, aby wykorzystać czas, w którym jest jeszcze widno. Dzięki temu nie musieli wykorzystywać energii elektrycznej. Tak było jeszcze w latach siedemdziesiątych.

W tej chwili tego nie ma. Teraz jest to równomiernie rozłożone w czasie. Nie ma żadnych przesłanek, aby racjonalnie wytłumaczyć, że warto to robić. Ma to bardziej charakter umowny i jest kwestią przyzwyczajenia. Myślę, że znacznie lepszym rozwiązaniem byłoby ujednolicenie tego systemu. Większe koszty ponosimy w związku ze zmianą czasu. Musimy zmieniać rozkłady jazdy, pociągi czasem muszą czekać godzinę w polu. Dużo lepszym pomysłem byłoby funkcjonowanie przez cały rok w letniej strefie czasowej - dodaje dr. Bartłomiej J. Gabryś.

Kiedy wprowadzono zmianę czasu na zimowy?

W Polsce zmiana czasu na zimowy została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – w ostatni weekend października.

Zmiana czasu na zimowy - ciekawostki:

  • Zmiana czasu z letniego na zimowy jest też zmianą czasu lokalnego na czas środkowoeuropejski, czyli podstawowy.
  • Jeżeli nie zostałaby wprowadzona, to cały rok posługiwalibyśmy się właśnie czasem, potocznie nazywanym, zimowym.
  • A kto pierwszy zmienił czas? Byli to niemcy w czasie I wojny światowej. Ich śladem poszli brytyjczycy, a później amerykanie.

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lol
To jest artykuł profesjonalnego dziennikarza czy list czytelnika?! Pytam poważnie, bo oczom nie wierzę!

To nie jest żadna zmiana na czas zimowy, tylko POWRÓT do czasu zimowego, czyli naturalnego w naszej strefie geograficznej. Daty podane w artykule odnoszą się zmian na czas letni!

Poza tym "Niemcy", "Brytyjczycy", "Amerykanie" piszemy dużą literą.
P
Pachoł miejski
To nie zmiana czasu tylko przestawianie zegarków , czas płynie tak samo
P
Precz ze zmianą czasu!
Na eurofederastów nie ma co liczyć, że przywrócą normalność. Są zbyt zapatrzeni w swoje interesiki i fałszywe idee, a więc odrealnieni.
123456789
tak i na północy polski w czerwcu było by widno o 2.30 a ciemno o 21.00 , po co i komu jasności w środku nocy , powinien zostać czas letni a w lato jeszcze godzinę do przodu
j
jaga
zimowy czas jest naturalny to letni jest nienormalny bo posuwamy zegar do przodu o godzinę - zimowy tylko wraca do zwykłej pory. Więc po co w ogóle wprowadzać sztuczny letni czs ? najlepiej byłoby gdyby zegary szły naturalny rytmem czasu i byłby różny czas w UE a nie ujednolicony środkowoeuropejski.
e
edek
czyli trzeba będzie wymienić lub przeprogramować wszystkie zegary astronomiczne, które automatycznie zmieniają czas lato/zima
D
Demokrata pańszczyźniany
Za czasow dobrobytu socjalistycznego dyskutowano..o wyzszosci Swiat bozego Narodzenia nad Swietami Wielkanocnymi. A teraz dyskutuje sie o wyzszosci czasu letniego nad zimowym!
No to moze by jaki kacyk Euro(p) osel postawil sie i zakomunikowyl Europie, ze mocarstwo Warszawskie nie bedzie zmieniac czasu. Zostanie przy dobrych czasach - czasach moskiewskich (albo smolenskich)!
z
zak1953
był obowiązującym i uważanym za normę, zanim ktoś wymyślił przesuwanie czasu na lato. A czas zaczęto liczyć od londyńskiego Greenwich, zmieniając strefy czasowe o godzinę co 15 stopni.
k
kamila
Wprowadzenie jednego czasu czy to letniego czy zimowego to jak z ujednoliconym podatkiem albo się jest za albo przeciw nie ma półśrodków www.pulshr.pl/zarzadzanie/jednolity-podatek-od-2018-roku-podwyzki-podatku-dla-najbogatszych-nie-bedzie,38698.html
y
yhmmmm...
Pierwszy artykuł stwierdzający, ze czas letni jest lepszy. Miód na moje serce...
Nie wiedzieć dlaczego wszyscy uważają że zimowy czyli CET jest lepszy...
CEST przez cały rok!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska