Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu. Nie zapomnij przestawić zegarka

ROZMAWIAŁA i fot. KAMILA MRÓZ [email protected] tel. 56 61 999 16
Prof. Robert Karaszewski przekonuje, że zmiana czasu nam się opłaci
Prof. Robert Karaszewski przekonuje, że zmiana czasu nam się opłaci
O zmianie czasu - czy rzeczywiście jest nam potrzebna - rozmawiamy z prof. Robertem Karaszewskim, ekonomista z UMK w Toruniu.

- Czy pan, ekonomista, jest zadowolony z tego, że dwa razy w roku mamy zmianę czasu?

- Wiadomo, że jest ona związana z maksymalnym wykorzystaniem energii słonecznej. Jako ekonomista jestem z tego bardzo zadowolony, bo to konieczna i pożyteczna gospodarczo zmiana.

- Ale wymaga też od nas „przestawienia się” - jesteśmy trochę rozbici. To po pierwsze. Poza tym niektóre firmy, zwłaszcza związane z koleją czy lotnictwem ponoszą duże koszty tych zmian. Trzeba również uwzględnić zmiany w sieciach informatycznych, którymi właściwe cały świat jest opleciony. Więc czy faktycznie przestawianie zegarków ma więcej zalet niż wad?

- To oczywiście powoduje pewien dyskomfort. A kwestie informatyczne? Myślę, że jesteśmy na takim poziomie zaawansowania technologicznego, że zmiana czasu, odbywająca się cyklicznie, nie stanowi dużego problemu. Choć na pewno dla firm transportowych on będzie. Korzyści są jednak niebagatelne - pracujemy wydajniej, choć teraz trudno operować mi konkretnymi danymi.

- Taki system, jak u nas obowiązuje w całej Unii Europejskiej, ale np. Japonia, kraj, który jest na bardzo wysokim poziomie rozwoju cywilizacyjnego nie zdecydował się na przesuwanie wskazówek. Jak pan myśli, dlaczego?

- Nie mam bladego pojęcia, choć napisałem kilkanaście artykułów i jedną książkę związaną z zachowaniami Japończyków. I im bardziej je pogłębiam, tym są dla mnie większą zagadką. Ich styl życia jest inny od naszego. To specyficzna nacja. Z drugiej strony we wszystkich stanach USA zmiana czasu jest realizowana.

- Zdarzyła się panu jakaś niespodziewana sytuacja związana z tą zmianą?

- Ja dość dużo podróżuję i jestem przyzwyczajony, nawet do większej zmiany czasu. Ale przyznam się, że w ramach drobnych złośliwości zdarzało mi się poprzesuwać zegary kolegów.

Zegarki przestawiamy w weekend, kiedy większość osób nie pracuje. Natomiast my - wykładowcy akademiccy zwykle prowadzimy wtedy zajęcia. I ewidentnie widać, że kiedy noc jest krótsza, to frekwencja wśród studentów, zwłaszcza na pierwszych godzinach, zdecydowanie maleje.

Przeczytaj: Zmiana czasu na zimowy da większy zarobek

Przypominamy, że zegary przestawiamy w nocy z soboty na niedzielę z godz. 3 na godz. 2.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska