Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu październik 2017. Kiedy przestawiamy zegarki? [28.10.2017]

mz, AIP
Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki, ponieważ następuje zmiana czasu na zimowy 2017.
Sprawdź, kiedy przestawiamy zegarki, ponieważ następuje zmiana czasu na zimowy 2017. Piotr Krzyzanowski
Kiedy przestawiamy zegarki i zmieniamy czas na zimowy? Poznaj datę zmiany czasu w październiku 2017.

W październiku 2017, jak co roku, nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Trzeba będzie przestawić zegarki z godziny 3 na 2, co będzie oznaczać, że pośpimy godzinę dłużej.

Zmiana czasu na zimowy odbywa się na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku. Czas jest zmieniany prawie w 70 krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach europejskich poza Islandią.

Zmiana czasu w Polsce. Kiedy przestawiamy zegarki 2017?

Zmiana czasu październik 2017

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – w ostatni weekend października.

Kiedy przestawiamy zegarki?

W 2017 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawiamy w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października. Z jakiej dokładnie godziny ? Tym razem musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00. To dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów! Przez kolejne miesiące śpimy godzinę dłużej.

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Jest kilka wyjaśnień dotyczących potrzeby zmiany czasu. Przede wszystkim, latem zmieniamy czas, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Czas letni jest dopasowany do przeciętnej aktywności człowieka.

Przestawienie zegarów dla tych, którzy muszą pełnić nocne dyżury oznacza wydłużenie czasu pracy z ośmiu do dziewięciu godzin. Jednak jak wynika z art. 80 kodeksu pracy dodatkowe 60 minut pracy musi być potraktowane przez pracodawcę jako nadgodzina. Tak więc zgodnie z przepisami przysługuje nam dodatkowe wynagrodzenie lub wolne.

Jednak czy zmiana czasu nadal ma sens? Odpowiedzi na to pytanie są podzielone.

Do zmiany czasu wkrótce może jednak nie dojść. Sejm ma gotowy projekt ustawy. Przypomnijmy, że Unia Europejska w 2001 roku uchwaliła prawo, które bezterminowo reguluje obowiązujące zmiany czasu na letni i zimowy. Czas dwa razy roku zmieniany jest w ok. 70 państwach na świecie.

Tymczasem wniosek PSL ma w Polsce wielu zwolenników. Jeżeli zostanie przyjęty przez Sejm (na razie jest analizowany przez Biuro Legislacyjne i Biuro Analiz Sejmowych), z 28 na 29 nie przestawimy zegarów, i pozostaniemy przy czasie letnim. Będziemy stanowili wtedy jeden z nielicznych krajów europejskich, które nie zmieniają czasu. Na ten moment są to jedynie Białoruś, Islandia i Rosja.

Wideo: Zmiana czasu na zimowy. To już może ostatni raz, projekt idzie jak burza

źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska