Zmiana czasu 2018
W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje ona nieprzerwanie od 1977 roku, z tym że do 1995 r. czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września. Od 18 lat czas zimowy wprowadzamy tak samo jak inne kraje – w ostatni weekend października.
Gdyby Polska jednostronnie zrezygnowała ze zmiany czasu, mogłoby to stanowić spore utrudnienie
Zmiana czasu z zimowego na letni 25 marca. Tym razem zegarki przestawiamy godzinę do przodu, czyli niestety będziemy spać krócej. Jednak dzięki temu zyskamy dodatkową godzinę dnia.
Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy przestawiamy zegarki?
W 2018 roku czas letni zastąpi zimowy w nocy z 24 na 25 marca, czyli z soboty na niedzielę. Powinniśmy więc zmienić czas z 2:00 na 3:00 w nocy.
W teorii jednak większość zegarków w telefonach, telewizorach i komputerach przestawia się automatycznie. Nam zostają te, które nosimy na ręku i te, wiszące na ścianach.
Dlaczego musimy zmieniać czas?
Ideą zmiany czasu z zimowego na letni jest lepsze wykorzystanie słonecznego światła. Z kolei gdy dni trwają krócej, cofamy zegarki. Natomiast, gdy sytuacja się odwraca, przesuwamy je do przodu, aby zniwelować tamtą różnicę.
Osoby, które zmianę czasu spędzą w pracy, będą mogły dopisać do swojego konta godzinę nadgodzin.
Zmiana czasu 2018 po raz ostatni?
W 2018 roku zegarki z czasu letniego na zimowy przestawimy w nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października. Z jakiej dokładnie godziny? Tym razem będziemy musieli przesunąć wskazówki zegara do tyłu, czyli z godziny 3.00 na 2.00. Czy jednak do zmiany czasu w ogóle dojdzie? Niekoniecznie! Od wielu lat w Polsce i Europie trwają bowiem dyskusje na temat rezygnacji ze zmiany czasu. W lutym Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie zniesienia podziału na czas letni i zimowy. W Polsce wcześniej z podobną inicjatywą występowało PSL. Żadne decyzje jednak nie zapadły, więc w 2018 roku wciąż jeszcze musimy pamiętać o przestawieniu zegarków.
Dziewczynka czy chłopiec? Te popularne imiona są unisex. Szk...