
Z perspektywy przebiegu procesów geofizycznych wciąż możliwe jest ograniczenie wzrostu średniej temperatury powietrza o nie więcej niż 1,5°C w ciągu najbliższych trzech dekad. Wymagałoby to jednak niemalże całkowitego wyeliminowania antropogennych emisji gazów cieplarnianych. Co więcej, w ciągu kolejnego stulecia średnia temperatura powietrza mogłaby powrócić do obecnego poziomu.

Ograniczenie ocieplenia do 1,5°C wymaga zredukowania emisji CO2 o 45% jeszcze przed 2030 r. (w stosunku do poziomu emisji z 2010 r.) i osiągnięcie zerowego bilansu do 2050 r., przy równoczesnej głębokiej redukcji emisji innych gazów cieplarnianych, zwłaszcza metanu. Jeżeli jednak znaczące redukcje nastąpią po roku 2030, ocieplenie przekroczy 1,5°C.

Działania, do których Strony Konwencji klimatycznej zobowiązały się w Porozumieniu Paryskim nie wystarczą, aby osiągnąć cel 1,5°C. Konieczne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych do poziomu emisji 25-30 Gt ekwiwalentu CO2 jeszcze przed rokiem 2030. Jest to poziom dwukrotnie niższy, niż obecnie zakładany do osiągnięcia w roku 2030.

Raport rozważa poszczególne ścieżki takiej redukcji, wskazując przy tym konieczność wprowadzenia polityk obciążających emisje gazów cieplarnianych wysokimi kosztami, dla zapewnienia konkurencyjności alternatywnych technologii.