W związku z podniesieniem 1 stycznia br. minimalnego wynagrodzenia za pracę do 2 tysięcy złotych brutto, radni Rady Powiatu w Lipnie wystąpili do zarządu powiatu z wnioskiem o obniżenie swoich diet. Podczas ostatniej sesji rady powiatu przedstawiony został projekt uchwały w sprawie ustalenia nowych zasad wypłacania oraz wysokości diet radnych. Uchwała została przyjęta jednogłośnie przez wszystkich obecnych na posiedzeniu radnych.
Teraz prenumerata cyfrowa tańsza o połowę!
Jakie będą wynagrodzenia po obniżce? Zgodnie z uchwałą, przewodniczący rady powiatu nie będzie dostawał 125 procent minimalnego wynagrodzenia, ale 110 procent. Wiceprzewodniczący rady nie 90 procent, ale 82,5 procent minimalnej płacy. Dla radnego, będącego nieetatowym członkiem zarządu powiatu obniżka wyniosła ze 110 procent do 100 procent minimalnego wynagrodzenia. Przewodniczący komisji stałych rady powiatu dostawać będą nie 85 procent, ale 77, 5 procent minimalnego wynagrodzenia, a wiceprzewodniczący komisji stałych rady powiatu - nie 75 procent, ale 67, 5 procent minimalnego wynagrodzenia,
I ostatnia regulacja - radny niepełniący dodatkowych funkcji w radzie powiatu dostanie po obniżce nie 64 procent, ale 57, 5 procent minimalnego wynagrodzenia.
Dodajmy, że samorządowcy otrzymują dietę płatną za każdy miesiąc z dołu, a każda nieusprawiedliwiona nieobecność na sesji lub posiedzeniu komisji stałych skutkuje potrąceniem części należnej sumy. Ile się wówczas traci? Potrącenie wynosi 25 procent. Diety nie przysługują staroście i wicestaroście jako członkom zarządu powiatu.
- Cieszę się, że radni sami wyszli z inicjatywą obniżenia wysokości swoich diet - mówi starosta Krzysztof Baranowski. - Świadczy to o ich rozsądnym podejściu do finansów publicznych. Różnicę w zagwarantowanych w tegorocznym budżecie funduszach przeznaczymy na inne potrzebne zadania.
INFO Z POLSKI odc.22 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.