https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w doręczaniu mandatów drogowych! Przełom już od początku maja

Mariusz Michalak
Zgodnie z planowanymi zmianami od 1 maja funkcjonariusz nakładający mandat zaoczny będzie mógł zdecydować o doręczeniu go sprawcy wykroczenia, zamiast zostawiać zawiadomienie.
Zgodnie z planowanymi zmianami od 1 maja funkcjonariusz nakładający mandat zaoczny będzie mógł zdecydować o doręczeniu go sprawcy wykroczenia, zamiast zostawiać zawiadomienie. Grzegorz Olkowski
Premier przesłał do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wystawiania mandatów drogowych. Sprawdź, co może zmienić się w wystawianiu kar na drogach.

Grzywna może zostać nałożona poprzez wystawienie: mandatu gotówkowego, kredytowanego lub zaocznego. Mandat gotówkowy może być nałożony wyłącznie wobec osoby, który nie mieszka na stałe w Polsce, natomiast mandat kredytowany nakładany jest wobec wszystkich innych osób.

Stop Agresji Drogowej, odcinek 7. Włos się jeży na głowie!

Z kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wynika, że mandatem karnym zaocznym można nałożyć grzywnę w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać. Na tej podstawie kierowca może znaleźć mandat np. za wycieraczką pojazdu za nieprawidłowe parkowanie.

Przeczytaj także: Zmiany w Kodeksie Drogowym 2019. Sejm przyjął ustawę o cofaniu licznika. Będą wysokie kary!

Zmiany w doręczaniu mandatów drogowych. Co się zmieni?

Zgodnie z planowanymi zmianami od 1 maja funkcjonariusz nakładający mandat zaoczny będzie mógł zdecydować o doręczeniu go sprawcy wykroczenia, zamiast zostawiać zawiadomienie.

A co w przypadku kiedy np. auta, którym popełniono wykroczenie nie użytkował w tym momencie jego właściciel? Osoba, która otrzyma zawiadomienie, będzie musiała więc wziąć karę na siebie, albo wskazać sprawcę.

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Rozwiąż test! [10 PYTAŃ - QUIZ - KLIKNIJ NA ZDJĘCIE]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Policeman
Co za bzdury! Mandat za złe parkowanie za wycieraczkami? A kto jest sprawcą¿ Właściciel pojazdu jego żona , kochanka czy może ktoś mu ukradł auto i zaparkował na zakazie?
B
Bawaria
Z czegoś muszą na krowy i Świnie odciągnąć... Ten kraj zszedł na psy a teraz jeszcze gorzej bedzie
O
Olo
Pierd.. Ny kraj i pierdol.. Ne posły wszędzie kary i kary
G
Gość
Co mam zrobić jeśli licznik uległ awarii?.
B
Bobo
Pocalujcie wójta w.... jeszcze żadnego mandatu nie zapłaciłem i nie zapłacę wam pisowskie cwoki
Z
Zibi
Gòwno mnie obchodzą wasze kapusiowskie przepisy. Jak chcecie karać to sami lapcie przestępców za to Wam płacą.
G
Gość
Młoda studentka 22lat, pozna zadbanego faceta na sponsoring lub miłe spędzanie czasu mój profil ze zdjęciami tu: http://dziwki24.pl i mój nik: monika22 napisz odpisuje w ciągu 3 minut .
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska