Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

(aj)
sxc.hu
Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za utrzymanie tylko jednego punktu opieki nocnej w powiecie mogileńskim. Drugi będzie utrzymywany, jeśli gminy wyłożą pieniądze.

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził nowe rozporządzenie, według którego na 50 tysięcy osób wystarczy zapewnić nocną i świąteczną opiekę jednego lekarza i pielęgniarki. Co za tym idzie na trzy gminy powiatu mogileńskiego przypadałby jeden punkt opieki. Przypomnijmy, że gmina Dąbrowa została przypisana do przychodni w Barcinie.

Sięgnęli do kieszeni

- Pomimo, że NFZ finansuje pomoc nocną tylko w jednym punkcie, my wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa uruchomiliśmy dwa punkty, to jest w obu filiach Szpitala Powiatu Mogileńskiego - informuje Jerzy Kriger, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mogilnie.

W Mogilnie punkt będzie przyjmował w dni powszednie od godziny 18 do 8. W dni wolne punkt będzie czynny całą dobę. Natomiast w Strzelnie lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej będzie przyjmował od godziny 18 do 22, w dni wolne także punkt będzie czynny całą dobę.

Opieka nocna obejmuje także wizyty domowe. W Mogilnie będą się one odbywały od poniedziałku do piątku: od godziny 21 do 22 i między godziną 6 a 8 rano. W dni wolne między godziną 12 a 14, 18 a 20 i między 6 a 8. Na wizyty domowe będą jeździły także pielęgniarki. W Mogilnie będzie to między godziną 7 a 9.30 oraz od godziny 17 do 19. W Strzelnie do chorych będzie jeździł lekarz od godziny 21 do 22 oraz między 6 a 8 rano.

Kto pomoże, choć nie musi?

Dyrektor SPZOZ w Mogilnie zwrócił się do samorządów z prośbą o finansową pomoc w utrzymaniu dwóch punktów opieki nocnej i świątecznej.

- My jako SPZOZ ze swej strony przeznaczamy na ten cel całość środków, które przeznaczone zostają na uposażenie dla kadry i konieczne badania diagnostyczne - informuje doktor Jerzy Kriger. - Bardzo liczymy na pomoc samorządów w finansowaniu drugiego punktu Pomocy Nocnej POZ.

Dyrektor mówi, że liczy na pomoc gmin Strzelno, Mogilno i Jeziora Wielkie. Miesięcznie na prowadzenie punktu brakuje bowiem 26 tysięcy złotych.
- Mamy nadzieję, że prośba nasza zostanie rozpatrzona pozytywnie mając na względzie zabezpieczenie potrzeb medycznych mieszkańców naszego powiatu - dodaje Jerzy Kriger.

Jednak już wiadomo, że nie pomoże gmina Mogilna. Burmistrz odpowiedział na pismo SPZOZ - poinformował, że w pierwszym kwartale roku nie ma na to pieniędzy.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska