Zobacz wideo: Bydgoszcz chce odzyskać 10 mln zł od projektantów Mostu Uniwersyteckiego.

Jak poinformowała „Gazeta Wyborcza”, „najpóźniej w marcu przyszłego roku mają być zamontowane ekrany dźwiękochłonne na odcinku drogi ekspresowej S10 między Stryszkiem a Białymi Błotami, czy na obwodnicy Bydgoszczy. Kończą się prace projektowe”.
Ten odcinek został oddany do użytku w 2010 roku. Jeszcze zanim droga była gotowa Express Bydgoski pisał w sierpniu 2009 roku o zarzutach mieszkańców Zielonki odnośnie braku ekranów akustycznych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wyjaśniała wówczas, że przed opracowaniem projektu drogi, zostały przeprowadzone pierwsze badania natężenia hałasu. Na ich podstawie zaproponowane zostały ekrany w miejscach, gdzie były one niezbędne. Z czasem okazało się, że zatwierdzona liczba osłon okazała się niewystarczająca, żeby zapewnić komfort okolicznym mieszkańcom. Kolejne badania natężenia poziomu hałasu przeprowadzono w latach 2010-2011 i to na ich podstawie GDDKiA została zobowiązana do postawienia kolejnych ekranów, co ma teraz nastąpić.
GDDKiA informuje, że na etapie projektowania lub w budowie, decyzję o postawieniu ekranów akustycznych podejmuje organ ochrony środowiska. W przypadku dróg istniejących, decyzję podejmuje właściwy miejscowo marszałek województwa, starosta, prezydent miasta, burmistrz lub wójt. Decyzja podejmowana jest na podstawie wyników analizy akustycznej.
- W przypadku potwierdzenia przekroczenia norm hałasu budujemy dodatkowe zabezpieczenia wskazane w decyzji marszałka danego województwa lub starosty - zapewniają drogowcy.
Aktualnie w Polsce obowiązują następujące dopuszczalne poziomy hałasu w środowisku:
- 45 dB w nocy dla szpitali poza miastem i stref uzdrowiskowych „A”;
- 50 dB w dzień dla szpitali poza miastem i stref uzdrowiskowych „A”;
- 56 dB w nocy dla szkół, szpitali w miastach i domów opieki, zabudowy jednorodzinnej, mieszkaniowej wielorodzinnej, zagrodowej oraz terenów rekreacyjno-wypoczynkowych;
- 61 dB w dzień dla zabudowy jednorodzinnej, szkół, szpitali w miastach i domów opieki;
- 65 dB w dzień dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, zagrodowej oraz terenów rekreacyjno-wypoczynkowych.