
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje zmiany w Kodeksie pracy. Dotyczą między innymi stażu pracy a także skrócenia czasu pracy. Czytaj więcej na kolejnych slajdach >>>>>

Krótszy czas pracy - jest decyzja rządu
Krótszy o godzinę każdy dzień pracy albo czterodniowy tydzień pracy i weekend trwający pełne trzy dni - takie opcje są obecnie rozważane. Chodzi o projekt ustawy skracającej tygodniowy wymiar etatu z 40 do 35 godzin. Co ważne, Wynagrodzenie nie ma ulec obniżeniu.

Rząd potwierdził, że decyzje dotyczące zmiany czasu pracy zostaną podjęte jeszcze w trakcie trwania tej kadencji, czyli najpóźniej do 2027 roku - podaje money.pl. Według cytowanych przez serwis badań, zdecydowana większość pracowników w Polsce woli skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień niż krótszy dzień pracy. Z kolei eksperci podkreślają, że prostszym rozwiązaniem jest ograniczenie obecnego czasu pracy o godzinę, czyli pracownicy mogą przychodzić później lub wcześniej kończyć.

Ustawodawca przewiduje stopniowość dochodzenie do skróconego czasu pracy, czyli do tych 35 godzin tygodniowo. Jak wyjaśniają eksperci, przez pierwsze dwa lata obowiązywania tej ustawy czas pracy skróci się do 38 godzin w tygodniu, natomiast w trzecim roku obowiązywania ustawy będzie obowiązywało docelowe 35 godzin. Czyli gdyby ustawa została uchwalona w 2024 roku, to za dwa, dwa i pół roku można się spodziewać tego 35-godzinnego tygodnia pracy.