
Polska znajduje się w czołówce krajów, w których pracuje się najwięcej - znajdujemy się na trzecim miejscu w Europie. Poza skróceniem czasu pracy wnioskowanych jest sporo zmian dotyczących samego czasu pracy pod względem jego elastyczności.

Staż pracy - ważne zmiany w Kodeksie Pracy
Od 2026 r. do stażu pracy wliczany ma być także:
- okres przepracowany w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej,
- okres przepracowany w ramach umów takich jak umowa zlecenie czy umowy agencyjnej,
- okres przepracowany w ramach pracy podjętej za granicą.
Rząd podkreśla, że ustalanie stażu pracy wyłącznie z odwołaniem się do okresów zatrudnienia na podstawie stosunku pracy - jak to jest obecnie - prowadzi do nierównego traktowania. Dlatego do okresu zatrudnienia - poza wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych - wliczany ma być ogólny czas wykonywania pracy i prowadzenia działalności, jeśli stanowiły one podstawę do ubezpieczeń społecznych.

Zmiana w Kodeksie Pracy - ochrona pracowników przed substancjami szkodliwymi
Do dalszych prac w sejmowej komisji został już skierowany projekt nowelizacji Kodeksu pracy ws. ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, szkodliwymi m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Projekt ten wdraża znowelizowaną w marcu 2022 r. dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wylicza, że chodzi m.in. o takie substancje, jak: toluen, styren, etoksyetanol,
nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale.
Pracodawca będzie miał obowiązek rejestrowania wszystkich rodzajów prac w warunkach narażenia na substancje i do prowadzenia rejestru pracowników zatrudnionych przy tych pracach. Na pracodawców zostanie nałożony m.in. obowiązek zastępowania substancji reprotoksycznych mniej szkodliwymi substancjami.