Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w Kodeksie Pracy? Wszystkie umowy śmieciowe oskładkowane - tego chce "Solidarność"

(maw)
Propozycjom związkowców stanowcze "nie" mówią zgodnie przedstawiciele organizacji pracodawców. Przekonują m.in. że możliwość decydowania przez inspektora PIP o przekształceniu umowy, nawet przy sprzeciwie obydwu stron, spowoduje, że może wzrosnąć nam szara strefa.
Propozycjom związkowców stanowcze "nie" mówią zgodnie przedstawiciele organizacji pracodawców. Przekonują m.in. że możliwość decydowania przez inspektora PIP o przekształceniu umowy, nawet przy sprzeciwie obydwu stron, spowoduje, że może wzrosnąć nam szara strefa. Krzysztof Szymczak
NSZZ "Solidarność" proponuje, by wszystkie umowy cywilnoprawne, w tym umowy o dzieło, od których obecnie nie odprowadza się żadnych składek do ZUS, były w pełni oskładkowane. Mowa jest też o tym, by więcej uprawnień otrzymali inspektorzy pracy.

Portal money.pl przytacza jeszcze inne propozycje zmian zgłoszone przez "Solidarność". Mowa jest też o tym, by osoby samozatrudnione lub osoby mające umowę zlecenie, ale współpracujące z jednym tylko pracodawcą, przechodziłyby automatycznie z umów cywilnych na umowy o pracę decyzją administracyjną inspektora pracy.

Inspektorzy dostaliby też prawo do kontroli pracodawców bez wcześniejszej zapowiedzi, a dotychczasowe mandaty karne w wysokości średnio 2 tys. zł (maksymalnie jest to 5 tys. zł) byłyby znacznie wyższe i uzależnione np. od obrotów danej firmy.

Propozycja "Solidarności" w sprawie kodeksu pracy. Wzrośnie nam szara strefa?

Propozycjom związkowców stanowcze "nie" mówią zgodnie przedstawiciele organizacji pracodawców. Przekonują m.in. że możliwość decydowania przez inspektora PIP o przekształceniu umowy, nawet przy sprzeciwie obydwu stron, spowoduje, że może wzrosnąć nam szara strefa. Dodają, że jeśli obie strony umowy są zadowolone, bo pracodawca oszczędza na ZUS, a pracownik dzięki temu więcej zarabia, to nie ma powodu się w ten układ wtrącać. Jeśli natomiast pracownik czuje się oszukany, czy przymuszany do pracy w samozatrudnieniu, może i dziś zgłosić się do inspektora pracy, który zainterweniuje w jego sprawie.

Portal money.pl informuje również, że postulaty związkowców będą omawiane w przyszłym tygodniu na Radzie Dialogu Społecznego. Rząd jednak już teraz wprowadził obowiązek rejestrowania w ZUS umów o dzieło, które nie są oskładkowane. Pracodawcy będą musieli je zgłaszać od stycznia 2021 roku.

Zobacz także: Zmiany w Kodeksie Pracy - zasady urlopów i pracy zdalnej. To musisz teraz wiedzieć!

Umowa o dzieło. Co daje oskładkowanie umów?

Gdyby umowa o dzieło była oskładkowana tak jak umowa zlecenie i wykonując ją podlegalibyśmy ubezpieczeniom społecznym, to moglibyśmy liczyć na przysługujące z nich świadczenia.

Jeśli mamy opłacone składki na ubezpieczenie społeczne, możemy liczyć na przysługujące z nich świadczenia w sytuacji, gdy nie będziemy mogli pracować np. z powodu macierzyństwa, niezdolności do pracy czy wieku. Dzięki ubezpieczeniu emerytalnemu możemy otrzymać emeryturę. Z ubezpieczenia rentowego finansowane są np. renty z tytułu niezdolności do pracy. Z ubezpieczenia chorobowego korzystamy w razie choroby czy macierzyństwa. Dzięki ubezpieczeniu wypadkowemu możemy liczyć na odszkodowanie lub rentę, gdy ulegniemy wypadkowi przy pracy. Z kolei ubezpieczenie zdrowotne daje prawo do publicznej opieki zdrowotnej.

Czy oskładowanie umów zleceń przełoży się na wyższą emeryturę?

Niższe składki to niższe świadczenia z ubezpieczeń społecznych i niższa emerytura. Wysokość emerytury zależy m.in. od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej.

- Dłuższa praca i oskładkowana umowa to wyższe świadczenie. Im dłużej pracujemy, tym więcej odkładamy składek, uzyskujemy dodatkowe waloryzacje składek i kapitału początkowego, a średnie dalsze trwanie życia będzie krótsze. Każdy przepracowany rok po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa świadczenie o 8-10 proc. - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska