- Liczymy, że regulacje dotyczące pracy zdalnej wejdą w życie na początku września. Projekt jest przed Stałym Komitetem Rady Ministrów. W konsultacjach dosyć zasadnicze uwagi zgłosiło Ministerstwo Edukacji i Nauki i Ministerstwo Sprawiedliwości. Cały czas pracujemy nad tym rozwiązaniem - powiedział PAP wiceminister rodziny i polityki społecznej, cytowany także przez innpoland.pl.
Pracodawca poniesie koszty pracy zdalnej
Czytamy tam dalej, że nowe zasady mają zastąpić te, które obowiązywały telepracę. Pracownik będzie wskazywał pracodawcy stałe miejsce, w którym będzie wykonywał pracę zdalną. Pracodawca będzie zaś pokrywał koszty takiej pracy – związane m.in. z eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, koszty energii elektrycznej czy usług telekomunikacyjnych.
Szef nie będzie też mógł odmówić pracy zdalnej kobietom w ciąży, rodzicom dzieci do 4. roku życia czy pracownikom opiekującym się osobą z niepełnosprawnością.
Dziś praca zdalna obowiązuje jeszcze na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową. Nowe przepisy mają zaś zacząć funkcjonować 3 miesiące po zniesieniu stanu epidemii w Polsce.
