Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział, że tym samym kończy się z barierami administracyjnymi, które od lat utrudniały życie wielu Polakom. Zmiany wypracowano wspólnie z byłym Ministerstwem Cyfryzacji w ramach pakietu deregulacyjnego. Od dwóch lat kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie.
Prawo jazdy on-line i w telefonie
Dane i uprawnienia kierowcy mogą być teraz sprawdzane podczas kontroli drogowej w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jednocześnie od 5 grudnia swoje mPrawo Jazdy znajdziemy w aplikacji mObywatel. Już teraz jest tam też mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, karty pojazdy i polisy OC.
Nie tylko możemy zostawić prawo jazdy w domu, ale możemy je mieć w swoim telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel. Na ten dzień czekało wielu kierowców – powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski (były minister cyfryzacji).
Na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania technicznego aplikacja wyświetla komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdują się także wszystkie dane pojazdu. Wraz z mPrawem Jazdy w aplikacji mObywatel pojawia się licznik punktów karnych, dzięki któremu można sprawdzić stan swojego konta.
Zobacz także: Uwaga kierowcy! Nadal za brak prawa jazdy przy sobie możesz otrzymać mandat
Jednak obawy co do możliwości niewożenia prawa jazdy wyraził podczas ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i samorządu Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich: - Będziemy mieli do czynienia, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze, z zatrzymywaniem prawa jazdy przez organy kontroli ruchu drogowego. A z tym wiąże się odholowanie pojazdu i konieczność wyjaśnienia niezgodności.
Jego zdaniem, obawy wynikają z niezharmonizowania danych w systemach informatycznych z danymi zawartymi na prawach jazdy, zwłaszcza osób starszych. Tą sprawą być może zajmie się specjalny zespół ekspercki w ramach Komisji Wspólnej RiS.
Koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego
Jeśli w dowodzie rejestracyjnym pojazdu wypełnione zostały wszystkie rubryki przeznaczone do wpisania terminu następnego badania technicznego, nie trzeba już będzie wymieniać tego dokumentu.
Zarejestrujesz tam, gdzie czasowo mieszkasz
Wprowadzona została także możliwość rejestracji lub czasowej rejestracji pojazdu przez starostę właściwego dla miejsca czasowego zamieszkania właściciela. Taka forma rejestracji możliwa jest również gdy zachodzi konieczność przejazdu autem z miejsca jego zakupu lub odbioru.
To też może Cię zainteresować
Dużym ułatwieniem jest wprowadzenie powiązania czasowej rejestracji pojazdu w urzędzie z jego wyrejestrowaniem, a to w celu wywozu za granicę. Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury - rozwiązanie to wyeliminuje potrzebę składania oddzielnego wniosku o wyrejestrowanie pojazdu, a jednocześnie usprawni gromadzenie danych o wyrejestrowanym aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Jeśli od ostatniej rejestracji pojazdu na terytorium RP nie nastąpiła zmiana własności, od 4 grudnia 2020 roku nie ma obowiązku przedkładania do rejestracji dowodu własności pojazdu. Nie trzeba już więc dostarczać do urzędu umowy kupna pojazdu.
