Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w segregacji odpadów. 3 pojemniki na śmieci, zamiast 5, jeśli samorząd znajdzie technologię

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Katarzyna Paczewska/archiwum
Samorządy, które spełnią wymogi organizacyjno-techniczne, będą mogły skorzystać ze zmiany odbiorów odpadów u źródła. Samorząd mając takie możliwości, wdroży 3 pojemniki na odpady, zamiast 5. Decyzja będzie jednak po stronie ministerstwa, jeśli samorząd zwróci się z takim wnioskiem. To nie koniec zmian, jakie zapowiedziało 19 sierpnia 2020 r. Ministerstwo Klimatu.

CzystośćPLUS - pod takim tytułem Ministerstwa Klimatu przedstawiło propozycje zmian w systemie gospodarki odpadami. - Ułatwienia dla gmin i mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami oraz określenie stopniowych, racjonalnych poziomów recyklingu przez gminy to tylko niektóre z propozycji zmian w gospodarce odpadami - wymieniał Jacek Ozdoba, wiceminister w resorcie klimatu.

Wyższe kary za porzucanie odpadów. Do 5 tys. zł kary za zaśmiecanie

Wśród zapowiedzi jest między innymi to, że kara za zaśmiecanie ma zostać podwyższona do 5 tys. zł. Do 8 lat pozbawienia wolności ma grozić za porzucanie odpadów niebezpiecznych. - Chcemy także zaostrzyć kary za nieodpowiednie postępowanie z odpadami (np. porzucanie ich na terenach publicznych). Podwyższone kary, wraz z udoskonalonymi metodami identyfikowania sprawców, pozwolą na ograniczenie tego typu negatywnych zachowań - przekonuje wiceminister.

Zapowiedziano także podczas środowej konferencji prasowej koniec odpowiedzialności zbiorowej np. w blokach. Ma pojawić się indywidualne rozliczanie za odbiór odpadów. Czyli jeśli część mieszkańców bloku nie segreguje odpadów, pozostali (zbierający odpady selektywnie) nie muszą ponosić odpowiedzialności w postaci podniesienia wszystkim opłaty.

Inna zapowiedziana zmiana dotyczy możliwości kompostowania bioodpadów, obywatel deklaruje, że kompostuje, żeby nie mnożyć kosztów, umożliwienie odstąpienie od odbioru.

Zmiany w segregacji. Mniej pojemników na śmieci, jeśli gmina znajdzie technologię

Podział na 3 frakcje zamiast 5 nie jest narzucany, podkreślał wiceminister. Gmina, jeśli będzie chciała, skorzysta z dyrektywy odstąpienia od 5 frakcji, ministerstwo rozpatrzy taki wniosek. Podkreślano tu możliwości techniczno-organizacyjne i posiadane nowe technologie. - Nie określamy z góry, jakie to mają być frakcje, najważniejszy jest efekt. To nie jest zobowiązujące - tłumaczył wiceminister Jacek Ozdoba.

Kiedy nowe rozwiązanie wejdzie w życie? - Mam zapewnienie ze strony rządu, że jak najszybciej, mam nadzieję, ze w tym roku zakończymy proces legislacyjny. Chciałbym, żeby to było najdalej w późnej jesieni.

Pakiet zmian w przepisach dotyczących gospodarki odpadami:

  • korzystna metoda obliczania poziomów recyklingu
  • określenie stopniowych, racjonalnych poziomów recyklingu dla gmin - od 2021 r. obowiązywać będzie nowa metoda, a poziomy będą sukcesywnie i stopniowo rosnąć (2021 – 25%, 2022 – 30%, 2023 – 35%, 2024 – 45%) do wymaganego na 2025 r. poziomu 55%.
  • zwolnienie z obciążeń wynikających z zabezpieczenia roszczeń dla recyklerów
  • zmiana stawki maksymalnej dla nieruchomości niezamieszkałych
  • wydłużenie możliwości magazynowania odpadów np. paliwa alternatywnego z roku na trzy lata
  • uelastycznienie zbiórki odpadów np. zmiana z 5 na 3 worki/pojemniki
  • możliwość kompostowania bez konieczności odbioru bioodpadów
  • możliwość indywidualnego rozliczania mieszkańców
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska