Firma Geo-Inwest z Piskarek prowadziła pomiary w kilku punktach wieży: metr nad poziomem gruntu, na wysokości dachu skrzydła wschodniego i pod koroną wieży, a także od ul. Nadbrzeżnej, kempingu i strony południowo-zachodniej.
- Okazało się, że jest odchylona od pionu o 84 cm w kierunku północno-zachodnim. Do tej pory uważano, że odchylenie wynosi metr - czytamy na stronie urzędu. Przyczyną odchylenia jest osiadanie gruntu. Gmina będzie monitorować postępowanie tego procesu.
**Przeczytaj koniecznie:
Wokół zamku w Świeciu ma być jeszcze piękniej**
Wieża ma 34,7 metra wysokości. Obszerne informacje na jej temat można znaleźć na stronie zamkipolskie.com:
„W czasach krzyżackich wzmacniała ona obronę bramy zamkowej, służyła także do obserwacji terenu, sygnalizacji optycznej, stanowiła ostatni punkt oporu dla uprzywilejowanej grupy obrońców, mieściło się w niej więzienie.
W jej dolnych partiach znajdują się częściowo zasypane podziemia, położone poniżej poziomu Wdy.
Średnica budowli wynosi 10,2 metra. Wieża liczy cztery połączone spiralnymi schodami komory wewnętrzne o szerokości ok. 4 metrów.
Na najwyższej kondygnacji (pomijając sam jej szczyt) wymurowano kominek, przy którym zimą ogrzewali się strażnicy, a podczas walk gotowano smołę i wrzątek, aby poczęstować nimi podchodzących pod mury zamku wrogów.
Wszystkie pomieszczenia ulokowano powyżej wejścia, poniżej zaś znajdowała się głęboka na 13 metrów studnia - loch.”
***
Sprawdź prognozę pogody - kujawsko-pomorskie