Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmodernizowany monitoring już działa. Strażnicy miejscy obserwują Inowrocław przez całą dobę

Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski
Działający obecnie system monitoringu będzie sukcesywnie rozbudowywany o kolejne kamery
Działający obecnie system monitoringu będzie sukcesywnie rozbudowywany o kolejne kamery Dominik Fijałkowski
Za pośrednictwem kamer wchodzących w skład zmodernizowanego systemu monitoringu strażnicy miejscy obecnie już przez całą dobę obserwują to, co dzieje się na inowrocławskich ulicach.

Miejski monitoring działa od 2003 roku. Początkowo tworzyło go 10 analogowych kamer. Obecnie składa się wyłącznie z kamer cyfrowych, z których wiele przekazuje obraz w technologii HD. Ponadto stanowisko obsługi monitoringu nie znajduje się już w Komendzie Powiatowej Policji. Zostało przeniesione do siedziby Straży Miejskiej przy ul. Narutowicza.

- Co roku przeznaczamy środki na zapewnienie bezpieczeństwa w Inowrocławiu. Obok wykupionych dodatkowych patroli Policji zainwestowaliśmy w unowocześnienie i przeniesienie miejskiego monitoringu. To działanie z korzyścią dla mieszkańców. Bardzo mi zależy, aby inowrocławianie poruszając się ulicami miasta mieli poczucie bezpieczeństwa - podkreśla Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia. Obecnie miasto monitoruje 27 kamer. Obraz przekazywany jest drogą radiową do jednego punktu, a stamtąd światłowodami dociera do stanowiska w Straży Miejskiej. Dyżurujący strażnicy widzą to, co dzieje się w mieście na sześciu monitorach 19-calowych i dwóch dużych 50-calowych. Mogą obserwować szerokie plany oraz dokonywać bardzo dużych zbliżeń monitorowanego terenu.

- Lokalizacja poszczególnych punktów, w których zostały zamontowane kamery wynika ze szczegółowych analiz bezpieczeństwa przeprowadzanych we współpracy z Policją oraz postulatów mieszkańców. Kamery można łatwo zainstalować w nowym miejscu - mówi Zdzisław Feit, komendant Straży Miejskiej Inowrocławia.

W prezentacji nowego stanowiska monitoringu miejskiego wzięli udział dziennikarze, władze Inowrocławia, strażnicy, a także komendant powiatowy policji insp. Marcin Ratajczak, który podkreślił, że unowocześniony system będzie bardzo pomocny w zapobieganiu, ale również wykrywaniu wszelkiego rodzaju przestępstw i wykroczeń, do których dochodzi na terenie Inowrocławia. Komendant porównując stary system monitoringu do jego obecnej, nowoczesnej wersji stwierdził, że poczyniono w tej materii milowy krok do przodu.

Podkreślenia wymaga też fakt, że obecny monitoring daje mozliwość rozbudowy sieci kamer. Docelowo Inowrocławia strzec ma aż 75 takich urządzeń. Zakup jednego, to koszt ok. 12 tys. zł. Prezydent Brejza podkreśla, że na bezpieczeństwie nie ma co oszczędzać. W budżecie miasta co roku znajdą się środki pozwalające na zakup kilku kolejnych kamer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska