
Gwiazdozbiór Skorpiona
SCORPIO (SKORPION) 23 października - 21 listopada
Skorpion (znany także jako Niedźwiadek) znajduje się w pobliżu środka Drogi Mlecznej. To 33. co do wielkości gwiazdozbiór nieba. Można go zobaczyć na półkuli północnej od lipca do sierpnia. Najjaśniejszą gwiazdą tej konstelacji jest Antares, która jest równocześnie jedną z najjaśniejszych gwiazd na niebie. Skorpion to jeden z najstarszych znanych gwiazdozbiorów. Przypomina pochyloną literę S a jej górna część rozgałęzia się, tworząc coś na kształt trójzębu.

Gwiazdozbiór Strzelca
SAGITTARIUS (STRZELEC) 22 listopada - 21 grudnia
Strzelec to 15. co do wielkości gwiazdozbiór, znany już w starożytności. W Polsce gwiazdozbiór częściowo widoczny jest latem. Strzelec składa się z ośmiu jasnych gwiazd, z których najjaśniejszą jest Kaus Australis (Epsilon Sagittarii). Osiem najjaśniejszych gwiazd tej konstelacji tworzą rozpoznawalny asteryzm zwany Imbrykiem, kształtem przypominający czajnik.

Gwiazdozbiór Koziorożca
CAPRICORN (KOZIOROŻEC) 22 grudnia-19 stycznia
40. co do wielkości gwiazdozbiór. Koziorożec to jedna z najsłabszych konstelacji zodiaku, więc może być trudna do znalezienia, chociaż widoczna jest długo - od lipca do listopada. Wśród zodiakalnych gwiazdozbiorów jest najmniejszy. Składa się z bladych gwiazd, kształtem przypomina trójkąt - to głowa Koziorożca.

Gwiazdozbiór Wodnika
AQUARIUS (WODNIK) 20 stycznia-18 lutego
10. co do wielkości, jeden z najstarszych gwiazdozbiorów - konstelacja znana była już w Babilonii i starożytnym Egipcie. W Polsce gwiazdozbiór Wodnika widoczny jesienią, jednak nie jest łatwo go dostrzec, bo gwiazdy, które go tworzą, nie świecą zbyt jasno.