W tym roku egzamin maturalny przeprowadzany był jeszcze w dwóch formułach. Zdecydowana większość uczniów zdawała go jednak w Formule 2023, w tym po raz pierwszy tegoroczni absolwenci 5-letniego technikum i branżowej szkoły II stopnia na podbudowie 8-letniej podstawówki. W przypadku absolwentów 4-letniego liceum był to już drugi rok, gdy obowiązywała Formuła 2023.
Wyniki majowej matury uczniowie poznali 9 lipca. Większość - 82,9 proc. uczniów - maturę wtedy zdała, 6,3 proc. jej nie zdało. Prawo do poprawki w sierpniu uzyskało wówczas 10,8 proc. maturzystów z regionu - z tego grona wielu zdecydowało się na drugie podejście. Początkowo zamiar poprawy wyniku deklarowało 1757 uczniów z województwa kujawsko-pomorskiego. Ostatecznie do egzaminu maturalnego w sesji poprawkowej w sierpniu br. przystąpiło 1110 tegorocznych absolwentów.
Matura 2024 - Z przedmiotów pisemnych na podstawie najsłabiej wypadła matematyka
Przypomnijmy, że do egzaminu poprawkowego, który odbył się 20-21 sierpnia br., mogli przystąpić uczniowie, którzy w maju lub w terminie dodatkowym w czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej lub ustnej.
Po sesji poprawkowej wyniki matur w Formule 2023 w województwie kujawsko-pomorskim, które podała dziś (10 września) OKE w Gdańsku, przedstawiają się następująco: zdało - 88,2 proc. uczniów, nie zdało 11,8 proc. uczniów.
Odsetek sukcesów w przypadku przedmiotów obowiązkowych w terminie głównym, dodatkowym i poprawkowym w 2024 r. na poziomie podstawowym wyniósł: język polski - 95 proc., matematyka - 90 proc. i język angielski - 96 proc.
W województwie kujawsko-pomorskim do wszystkich egzaminów obowiązkowych przystąpiło 12 tys.135 uczniów. Lepiej matura wypadła w liceach. Tu egzamin dojrzałości zdało 91,9 proc. uczniów, z kolei w technikach 84,0 proc.
W całym kraju maturę w 2024 r. zdało 89,3 proc. uczniów, a 10,7 proc. - nie zdało. Odsetek sukcesów na poziomie podstawowym (egzaminy pisemne) wyniósł: z języka polskiego - 96,1 proc., matematyki - 91,4 proc. i języka angielskiego - 96,4 proc. . Podobnie jak na Kujawach i Pomorzu w całej Polsce egzamin dojrzałości w 2024 r. lepiej wypadł w liceach, gdzie maturę zdało 92,5 proc. uczniów, w technikach było to 85,2 proc.
Matura 2024 - Jak poprawkowe egzaminy wypadły w wybranych szkołach?
Sprawdziliśmy też w wybranych bydgoskich szkołach ponadpodstawowych, jak ostatecznie wypadły wyniki matury. W XI LO im. Bydgoskich Olimpijczyków Mistrzostwa Sportowego, gdzie majową maturę zdawało 68 tegorocznych maturzystów, była jedna poprawka.
- Mieliśmy ją z pisemnego języka polskiego na poziomie podstawowym - mówi Mirosław Chojecki, dyrektor XI LO. - Wynik z tego egzaminu został poprawiony i cieszymy się bardzo, bo ostatecznie wszyscy zdali maturę.
Zaledwie jedna poprawka była także w IV LO w Bydgoszczy.
- Na 150 tegorocznych maturzystów tylko jednej osobie nie powiodło się w maju na pisemnym egzaminie z języka polskiego - mówi Katarzyna Kijewska-Południak, dyrektor IV LO. - Ten wynik został jednak poprawiony.
Z tego samego przedmiotu poprawkę miała również jedna osoba z III LO w Bydgoszczy. Tu w maju do matury przystąpiło 124 uczniów.
- Cieszymy się, bo egzamin poprawkowy zakończył się pomyślnie, więc zdawalność matury w naszym liceum ostatecznie wyniosła 100 procent - mówi Agnieszka Nowak, dyrektor III LO.
W Technikum Gastronomiczno-Hotelarskim nr 8 prawo przystąpienia do poprawki miało 4 uczniów spośród blisko 100 osób, które zdawały egzamin dojrzałości w terminie głównym. Jednak ostatecznie wynik poprawiały trzy osoby.
- Dwie z pisemnego języka angielskiego i ustnego języka angielskiego poprawkę zdały - mówi Justyna Ormanowska, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. - Nie powiodło się natomiast osobie, która pisała ponownie egzamin z matematyki. Swojej szansy będzie musiała szukać za rok.
W Technikum Samochodowym nr 12 poprawek było 7.
- Z tego pięć osób poprawiło wyniki i maturę zdało, a dwie nie - mówi Krzysztof Król, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy. - Te dwie poprawki, które nie zakończyły się po myśli uczniów, były z pisemnego egzaminu z matematyki. W tym roku mieliśmy 53 maturzystów. Ostatecznie zdawalność matury wyniosła u nas 88,1 proc.
