O Januszu Borkowskim można na pewno powiedzieć dwie rzeczy: że był skutecznym biznesmenem oraz że jest nawiedzonym historykiem i wydawcą. Profesjonalnie produkował maszyny rolnicze - to zadanie przejął już syn, historią ukochanych Kujaw zajmuje się do dziś.
Firma „Krukowiak” prowadzi produkcję i sprzedaż maszyn rolniczych, różnych opryskiwaczy, kosiarek, agregatów i wielu innych. Wszystko z dużym sukcesem - na rynku krajowym oraz zagranicznym, co poświadczają liczne nagrody zdobywane na wystawach sprzętu rolniczego.
Tyle o Borkowskim - przed siębiorcy i fabrykancie. A dokonania Borkowskiego - historyka i wydawcy? W tę działalność wkłada niezwykle dużo emocji, bardzo dużo pracy i czasu oraz sporo pieniędzy. A jest jeszcze trzecia pasja Janusza Borkowskiego - muzealnictwo.
Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego funkcjonuje w Redczu Krukowym, gm. Brześć Kujawski, od kilku lat w siedzibie „Krukowiaka” i trzeba przyznać, że robi fantastyczne wrażenie! Tego, co udało się zebrać Januszowi Borkowskiemu w tym jednym miejscu, pozazdrościć może niejedno profesjonalne muzeum techniki. Kilka tysięcy eksponatów - sam Janusz Borkowski dokładnie nie wie ile tego jest naprawdę: maszyny rolnicze, traktory, samochody, motocykle, nawet samolot, powozy, oczywiście sprzęt rolniczy. Bardzo stary i taki, który jeszcze pamiętamy z niedawnych lat, jeszcze z własnych domów.
Są tu też liczne pomniki, tablice pamiątkowe, otwierane i święcone przy różnych rocznicach - świadectwo patriotyzmu Janusza Borkowskiego.
Muzeum to bywa też miejscem licznych spotkań, przy wielu okazjach. Zaczęło się od zjazdów rodzinnych. Każde jest dobrą okazją nie tylko do tych familijnych zjazdów, ale też spotkań ludzi kultury, sztuki, regionalnych twórców - poetów i pisarzy przede wszystkim. Ich bowiem Janusz Borkowski zaprasza do konkursów literackich, funduje nagrody i wręcza je na takich właśnie spotkaniach.
1 lipca br. otwarto w Redczu Krukowym również Kujawskie Muzeum Kolei. Można w nim obejrzeć zabytkowe lokomotywy parowe i spalinowe, wagony towarowe, drezyny. Wybudowano nawet małą stacyjkę kolejową! W fazie ciągłej organizacji jest również dostępne dla zwiedzających Kujawskie Muzeum Oręża Nauki i Techniki .
Muzea można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8-14, a w soboty i niedziele w godz. 11-17. Położone są przy drodze krajowej nr 64 między Radziejowiem a Brześciem Kujawskim (trasa Inowrocław - Kowal). Kontakt pod nr tel. 506 210-531.
Więcej na stronie: www. redeczkrukowy.pl.